AK Parti'den YSK'nın Kararı Sonrasında Flaş Açıklama!

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Abdullah Güler'den Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına yönelik olarak açıklama geldi. İşte detaylar.

POLİTİKA 23.04.2019, 18:48 23.04.2019, 22:40
AK Parti'den YSK'nın Kararı Sonrasında Flaş Açıklama!

Güler, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itiraz ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına yönelik olarak sorulan soruları cevapladı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmen sayılamamasıyla alakalı olarak yaptığı açıklamasında Güler, esas ana dilekçelerinin içeriklerinde bunun yer almadığını kaydetti.

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Abdullah Güler açıklamalarında ise;

“Bizim esas Seçim Kanun’un 130. Maddesi kapsamında verdiğimiz ana dilekçemizde bu husus (KHK’lı seçmenler) yoktu.

Bu ek beyan olarak verildi. Ama ana iddialarımız, itirazlarımız sandık kurulu başkan ve üyeleri, seçmen listesindeki usulsüzlükler, kısıtlı seçmenlerin oy kullanması, sandık başındaki birçok evrakın oy sayım döküm cetvelinden tutun da sandık sonuç tutanaklarına kadar birçok seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek evrakın usulsüz, yanlış, zincirleme bir şekilde ilçe seçim kurullarında, Büyükçekmece ve Maltepe üzerinde olduğu gibi birçok usulsüz ve yetkisiz işlemin olduğunu iddia ediyoruz.

Bunların hepsi bu seçimlerin iptalini gerektirecek hususlar. Sadece KHK ile ilgili itirazımızla ilgili konu, ek bir beyan dilekçesiydi, bununla ilgili ara kararını oluşturdu.

Kurul, bundan sonra esas ana itiraz konularımıza odaklanacaktır.” dedi.

Yorumlar (0)