banner731

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten YSK İstanbul Kararı Sonrasında Açıklama!

Son dakika haberi... Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Sözcüsü Ömer Çelik'ten Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerine yönelik verdiği karar hakkında açıklama geldi..

POLİTİKA 06.05.2019, 23:50
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten YSK İstanbul Kararı Sonrasında Açıklama!

İşte Çelik'in açıklamalarından satır başları:

YSK İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. Milletin iradesine başvurmak, şüpheleri ortadan kaldırmak açısından önemlidir.

Seçim sürecinde ortaya sıkan sıkıntılarında bu kentin yönetilmesinde berrak bir sürecin ortaya çıkması gerekiyordu.

YSK'nın suç duyurusu bulunacak kadar açık bir kanunsuzluk durumunun ortaya çıktığını gösteriyor. Siyaset, demokrasi nehri hukuk yatağında akar.

Siyasetçiler için sayısal meşruiyet, hukuki meşruiyet siyasal meşruiyeti beraberinde getirir.

HUKUK ÇERÇEVESİNDE İTİRAZLARIMIZIN HAKLI GÖRÜLMESİ SONUCU İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENECEKTİR

Yapılan bazı açıklamaları bu ölçüye göre değerlendirmemiz lazım. Başından beri biz AK Parti Genel Merkezi'nde yaptığımız açıklamalarda sürece saygı gösterdiğimizi ifade ettik.

Tek bir vatandaşımızın bile heba olmaması gerektiğini söyledik.

Hakarete uğrayan dimdik şekilde edebiyle seçim çalışmasını yürüten Yusuf gibi kardeşlerin emeğinin heba olmasını istemiyoruz.

Dolayısıyla kazanmış olsak da kaybetmiş olsak da kaç oyla kazandık, kaç oyla kaybettik tablonun görünmesi gerekir.

Bütün bu süre içerisinde ilk sayımlar yapıldığında yarı yarıya aradaki farkın kapanması, süreç devam ettirilseydi bu farkın tamamen kapanacağını gösteren bir tablo oluştu.

BU MESELE AK PARTİ YA DA BAŞKA BİR PARTİNİN ÇIKARININ KORUNMASIYLA İLGİLİ BİR MESELEDİR

Bizim seçim sistemimiz seçim süreci boyunca seçim sonunda ortaya çıkacak aksaklıkları gidermek için birtakım emniyet sibobu içeriyor. İşte itiraz da budur.

Bugün icat edilmiş yola başvurmuyoruz. Bu mekanizma seçimin bir parçası olarak  bir mekanizmadır.

Biz de parti olarak bütün partilerin yaptığı gibi seçimden sonra itirazlarını ilçe, il seçim kuruluna, YSK'ya ilettiler.

Birisi öteden beri dışarıdan ifade edilen içeride CHP tarafından dillendirilen bir şey, demokratik yolla iktidarların el değiştirmesine karşı çıkıyorlar gibisinden.

Bunun ne siyasi ne hukuki bir temeli vardır. Bizim seçim kanunumuz seçimden sonraki itiraz sürecini seçim sürecinin bir parçası olarak tanımlamıştır.

Yorumlar (0)