AK Parti Yerel Seçimlerde 92 Belediye Başkanını Aday Göstermeyecek

AK Parti, yerel seçimlerde 3 dönem kurulana devam ediyor. Bu kapsamda 1 büyükşehir, 1 il, 63 ilçe ve 27 belde başkanı aday gösterilmeyecek. Konu hakkında detaylar haberimizde...

AK Parti Yerel Seçimlerde 92 Belediye Başkanını Aday Göstermeyecek

AK Parti'de yerel seçimlerde 3 dönem kuralı uygulandı. Bu uygulamaya Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde de devam edilecek. 3 dönem belediye başkanlığı yapmış isimler tekrar aday gösterilmeyecek.

Partide, biri büyükşehir, biri il, 63'ü ilçe, 27'si belde belediye başkanı olmak üzere bu kurala takılan 92 mevcut belediye başkanı bulunuyor. Büyükşehir olarak sadece Kocaeli ve il olarak da Bolu, üç dönem kuralına takılan bölgelerin başında geliyor.

3 DÖNEMİ DOLDURANLAR ADAY GÖSTERİLMEYECEK

Star Gazetesinin aktardıklarına göre İstanbul'da; Arnavutköy, Bahçelievler, Beyoğlu, Güngören, Kağıthane, Ümraniye, Şile ve Zeytinburnu belediye başkanları ile Ankara'da; Altındağ, Kahramankazan, Akyurt ve Çamlıdere Belediye başkanları, üç dönemini dolduran başkanlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimler hakkında daha önce yaptığı açıklamalarında bu isimlerden bazılarının başka ilçe veya bölgelerde değerlendirilebileceği mesajı vermişti. Bazılarının, başka ilçelere kaydırılması söz konusu olabilecek. AK Parti Tüzüğünde yer alan 3 dönem kuralı ile ilgili yetki Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) bulunuyor.

AK Parti'deki 3 dönem kuralını esnetme yetkşsş şse MKYK'ya ait. Alınan kararlar kapsamında AK Parti 3 dönem kuralının devam etmesinden yana hareket edecek. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE