AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel'den KHK'lı Seçmen Hakkında Flaş Açıklama!

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel'den flaş bir açıklama geldi. Özel, KHK'lı seçmenlerle alakalı olarak ifadelerde bulundu.

POLİTİKA 22.04.2019, 21:43
AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel'den KHK'lı Seçmen Hakkında Flaş Açıklama!

Özel açıklamasında ise;

"Toplantı saat 14.00 itibariyle başladı. Biraz önce bitti. Bu süreç içerisinde bizim olağanüstü itiraz dilekçemiz vardı.

Onun arkasından ek dilekçemiz vardı. Bunlar üzerinde bir görüşme bir sürecine başlamış olduk.

Bugün bizim ilk defa sunmuş olduğumuz dilekçelerimiz tüm kurul üyelerine okundu daha sonra ben 2,5 saate yakın sunum da bulundum.

Sunum içeriği dilekçemizin kısa bir özeti ve dilekçemizin içerisinde bulunan olaylar iddialar ayrıca dilekçemizin ekinde bulunan bütün belgeleri, bilgileri, 20 klasör evrakın içerisindeki tek tek kurul üyelerine gösterilerek, içi boş deliller olmadığı, kararın sonucu etkileyici belgeler bilgiler olduğunu ifade etmiş olduk.

Hukuki görüşler elimizde vardı onları kurul üyelerine paylaştık. Süreci bu şekilde kendi açımızdan bitirdikten sonra diğer partilerin temsilcilerine de birer bizim diyeceklerimize karşı bir cevap hakkı verildi.

Kurul üyeleri toptan bir değerlendirme usul hakkında bir karar vermek, ara kararlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağı konusunda da yarın (Salı) toplanmak üzere toplantıyı erteledik.

2014 yılında CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin kurul üyelerinin getirdiği 10 tane maddeyi yanlarına koyarak orada bir takım iddialarla bizimkilerin mukayesesini yapma imkanı oldu. Oradaki iddialarla bizimkiler uyuşmuyor.

Bundan sonra kurul üyelerimiz bir ara karar alabilirler. Ara kararla bizim talep etmiş olduğumuz bilgileri, belgeleri ilçe seçim kurullarından, gerekirse savcılıktan istenebilecek.

Göstermiş olduğumuz delillerimizi adreslerinden istenmesi noktasında, kurulun ara karar vermesini beklediğimiz bir süreci yaşayacağız diyebiliriz.

Olumlu olumuz bir yanması olduğunu söyleme noktasında değiliz. O iddiamızı dilekçede sunduk hukuki görüşlerimizi ileri sürdük.

Çünkü 298 sayılı Seçim Kanunu'nun 8. maddesi açık; 'Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar seçmen olamaz' diyor.

Danıştayın kararıyla da o kişilerin kamu hizmetlerinden yasaklı olduğu sabit olduğuna göre hem kanun metni var hem de Danıştay hükmü var.

Kurulun ikisini örtüştürmeleri gerek ki, bu konuda taktir Yüksek Seçim Kurulunundur." dedi.

Yorumlar (0)