Anayasa Teklifindeki Yedek Vekil Maddesi Değişecek !

Anayasa değişikliği teklifinde bulunan yedek vekil maddesi yeniden düzenleniyor. Anayasa teklifinde bulunan yedek vekil maddesindeki yedek ve ölüm ifadesi kaldırılacak.

POLİTİKA 23.12.2016, 08:57 23.12.2016, 09:14
Anayasa Teklifindeki Yedek Vekil Maddesi Değişecek !
Anayasa değişikliği teklifinde Milletvekilliğiyle ilgili olan "TBMM üyeliğinin düşmesi, düşürülmesi, ölüm ile diğer boşalma hallerinde aynı siyasi partinin yedek milletvekilleriyle doldurulur" maddesi, "TBMM üyeliğinin düşmesi halinde aynı siyasi partinin milletvekilleriyle doldurulur" olarak değişecek. Maddenin belirtildiği gibi değişikliği gündeme gelmiş durumda.  

Habertürk'ün haberine göre yedek milletvekilliğinin tüm seçim çevrelerini kapsayacak biçimde düzenlenmesi için alternatif çözüm önerileri arasında. Cumhurbaşkanı adaylığı şartları arasında yer alan " doğuştan Türk " ifadesi Türkiye'de 5 yada 10 yıl ikamet etme süresiyle diğiştirilebilecek. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı ve abakanların yargılanmaları için Mecliste 600 parlamento'nun 400'ü yeter sayısının Cumhurbaşkanı için aynı kalacağı ancak bakanlar için düşürülebileceği ifade ediliyor. 

Kamupersoneli.net 
Yorumlar (0)