Başbakan Binali Yıldırım: Bedelli Konusunda Çare Bulmalıyız

Başbakan Binali Yıldırım son günlerin en önemli gündem maddelerinden biri olan Bedelli Askerlik konusuna dair açıklamalarda bulundu. Konuya bir çare bulunması gerektiğini, ifade eden Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarını sizlere aktarıyoruz.

POLİTİKA 05.06.2018, 20:15 05.06.2018, 20:57
Başbakan Binali Yıldırım: Bedelli Konusunda Çare Bulmalıyız

Başbakan Binali Yıldırım, Van'da devam ettirdiği seçim çalışmalarının ardından yerel yayın yapan bir televizyon programına katıldı. Burada gündemi değerlendiren Başbakan Binali önemli konullar hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

aşbakan Binali Yıldırım katıldığı televizyon programında gündeme dair yapmış olduğu açıklamalarında bedelli askerlik konusuna değindi. Konuya dair önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım bu konuda hükümetten beklenti olduğunu vurguladı. Bedelli askerlik konusunda bir çare bulunmasının zorunlu olduğunu ifade eden Başbakan Binali Yıldırım konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Seçimden önce bedelliyle ilgili zaten bir çalışmaya zaman yok, yapılamaz. Ama bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Niye sorun? Askerlik çağına gelmiş 5 milyondan fazla gencimiz var. Bu gençler diyor ki 'Bizi askere alın. Bir an önce askerliğimizi yapalım ondan sonrada düzenimizi kuralım. Biz diyoruz ki 'Kusura bakmayın alamayız, bekleyin.' Yaş 21 oluyor, 22-23-25-30 oluyor, alamıyor çünkü ancak yılda 350 bin kişi alabiliyoruz. 5 milyondan fazla 5,5 milyona yakın. Eğer bu kadar alırsak her sene, 15 sene bu yığılmayı ortadan kaldıramayız. Bu sorun vatandaşlarımızın sorunu değil. Onların bu işte hiçbir kabahati yok. Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza. Onun için mutlaka buna bir çözüm getireceğiz. Bunu getirirken Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun zafiyete düşmesine de izin vermiyoruz. Biz zaten 15 Temmuz'dan sonra profesyonel orduya geçtik. Şu anda silah altındaki erler operasyona katılmıyor. Operasyona gidenler profesyoneller. O bakımdan böyle bir sıkıntımız da yok."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (6)
Dadaş 1 yıl önce
Seçime kaday oy kasma vol1323
Ramazan 1 yıl önce
Adam o yaşa kadar beklediyse zaten yolunu bulmuştur. Evlenmiştir çocuğu bile olmuştur. Siz halkı değil oyları düşünüyorsunuz.
Haşhaş 1 yıl önce
Her Türk genci bence 1 yıl askerlik yapmalı o kadar uzun zaman değil. Vatan borcu ayrıca kişiliğini ev ve aile kurma benimseme sorumluluğu öğretiyor. Ben yeni geldim. İlerde oğlum olursa seve seve 20 yaşına gelir gelmez gönderirim. Askerliği yaşamadan eş kıymetide aile kıymetide gerçekten anlaşılmıyor.
Askerfirarisi 1 yıl önce
Döndüğümde işi hazır olanlar haric askere gideni görmedim.
Evli ve çocuklu birisi olarak nasıl askere gideyim? Kim bakacak çocuklara? Hastalığında kim yanlarında olacak? Ekonomik düzeyini kim tahsis edecek? Sen mi? Başkanın mı? Kim?
Gevezelik etmeyin!
Neşe 1 yıl önce
Başbakanımıza rica ediyorum engellileriçin memur alımları ne zaman olucak bize engelliler ekps ye girdik fakat kura olmadı hızlandırılsın lütfen
Murat Murat 1 yıl önce
Yaş sınırı kaç