Belediye Başkanı'na Şok! Ekrem İmamoğlu'yla Aynı Sebepten Soruşturma Açıldı

İzmir'in Torbalı ilçesinde mazbatasını alarak göreve başlayan CHP'li Belediye Başkanı İsmail Uygur'a soruşturma açıldı. Soruşturmanın sebebi, Ekrem İmamoğlu'na yöneltilen suçlamalar ile aynı. Yeni başkanın resmi olarak göreve başlamadan önce Anıtkabir Özel Defteri'ni belediye başkanı sıfatıyla imzalaması kararın gerekçesi oldu.

POLİTİKA 12.04.2019, 16:34
Belediye Başkanı'na Şok! Ekrem İmamoğlu'yla Aynı Sebepten Soruşturma Açıldı

İzmir'de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'a Ekrem İmamoğlu ile aynı gerekçeden soruşturma açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandıktan sonra Anıtkabir özel defterini imzalayan Ekrem İmamoğlu gibi Uygur'a da aynı gerekçeden soruşturma açıldı.

Mazbatasını Almadan Belediye Binasına Gitti İddiası

Uygur’un konuşmayı yaptığı gün mazbatasını almadan belediye binasına gittiği belirtilmişti. Bu kez İzmir Valiliği’nin Uygur için hem adli hem idari soruşturma açtığı iddia edildi. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı resmi olmayan sonuçlara göre kazanan fakat mazbatası seçim kurulu tarafından verilmeyen Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir Özel Defteri’ni ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ sıfatıyla imzalaması sonrasında hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) 262/1 uyarınca "kamu görevini usulsüz üstlenmek" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştu. İzmir’de Uygur’a açılan soruşturmanın da aynı gerekçeyi taşıdığı aktarıldı. Emniyet güçlerinin belediyenin bulunduğu alandaki mobese kameralarını incelemeye aldığı öne sürüldü.

Erdoğan'a Hakaretten Bir Soruşturma Daha Açılmıştı

Torbalı Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Ramazan İsmail Uygur ikinci bir soruşturma kararıyla sarsıldı. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP tarafından kazanılan ve AK Parti’den alınan Torbalı’da yeni Belediye Başkanı Uygur için ilk olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

Yorumlar (0)