Binali Yıldırım'dan YSK Gerekçeli Kararına Yorum: Gerekçeli Kararda Oylar Çalındı Diye Bir Tarafın Söylemini Yazacak Halleri Yok

Didem Arslan Yılmaz'ın moderatörlüğündeki Türkiye’nin Nabzı programına katılan Binali Yıldırım, YSK gerekçeli kararına yönelik olarak açıklamada bulundu ve "Gerekçeli Kararda Oylar Çalındı Diye Bir Tarafın Söylemini Yazacak Halleri Yok" diyerek detayları paylaştı...

POLİTİKA 22.05.2019, 21:30
Binali Yıldırım'dan YSK Gerekçeli Kararına Yorum: Gerekçeli Kararda Oylar Çalındı Diye Bir Tarafın Söylemini Yazacak Halleri Yok

Binali Yıldırım canlı yayında YSK'nın gerekçeli kararı içerisinde oyların çalındığına daire ifadelere yer verilememesi hakkında;

"Gerekçeli Kararda Oylar Çalındı Diye Bir Tarafın Söylemini Yazacak Halleri Yok" dedi. Yıldrıım ayrıca oy çalınması ve bu konuda paylaşılan detaylara ise; "Çalınmasaydı 100-120 bin fazla alacaktım." dedi.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

HUKUKÇA ARKADAŞLARIMIZ İNCELİYORLAR

Hukukça arkadaşlarımız inceliyorlar. Bizim zaten itirazlarımızın içinde 19 tane konu vardı. Bunların 2 tanesini bu itirazı ciddi görerek seçimin tekrarlanmasına karar verdi YSK.

Bu konunun ilki sandık kurullarının yasaya uygun olarak teşkil edilmemesi.Bu tek başına yetmiyor, bu sandık kurullarında görevli başkan ve üye olabilir, o sandıkta yapılan işlemlerin seçim sonucunu değiştirecek nitelikte olup olmadığına bakılıyor.

Bu iki uygunsuzluk, kanunsuzluk hali birlikte olmuşsa seçimi yenilemeye gerekçe olarak YSK karar veriyor.

Karar bu şekilde verilmişti. Muhtemelen geniş gerekçeli kararda da buna ait detayları göreceğiz. Memur olacak vs. birtakım vasıfları var, onlara uymayan görevliler olmuş. Esasında bu kanuna uymayan bir husus ama.

YSK bunu yeterli görmüyor, diyor ki, 'bunların görevli olduğu sandıklara git bak, oradaki oy sayımı, evraklar düzgün hazırlanmışsa, seçim sonucunu değiştirmiyorsa kanunsuzluğu görmezden gelirim, eğer değil buradaki oylar işlemler seçim sonucunu değiştirecek nitelikte ise o zaman seçimin yenilenmesine karar veririm'. Gerek ve yeter şartın birlikte oluşması lazım.

FARK 13 BİN 700 SEVİYESİNE NASIL DÜŞTÜ? BUNA BAKMAMIZ LAZIM

Gerekçeli kararda oylar çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Biz bunu halk diliyle söylüyoruz.

Peki bu oylar çalınmasaydı 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü? Buna bakmamız lazım.

Niye düştü? Vatandaşlarıma buradan sesleniyorum, iki aday var, iki aday arasındaki oy farkı binde 1,5 buçuk, yüzde demiyorum.

Gerçi YSK 13 bin 740 diye geçmiş. Normal şartlarda bırakın çalındı, çalınmadı muhabbetini. Birbirine yakın. Açıyoruz, sayım yaptığımızda düzeltmeler oluyor, geçersizler geçerli hale geliyor.

Her iki adayın da ya oy kaybetmesi, ya da kazanması lazım. 4 milyon 150 bin civarında oy almış iki aday. Bizimki aradaki fark bizim lehimize yarı yarıya azalıyor. 29 binden 13 binlere düşüyor.

ÇALINMASAYDI 100-120 BİN FAZLA ALACAKTIM

Çalınmasaydı daha fazla olacaktı. 80 bin oy fazla almışım, ilçe belediye başkanlığından. Çalınmasaydı 100-120 bin fazla alacaktım.

O gün beni sürekli aradı insanlar. 'Bize iki tane oy pusulası veriliyor, üçüncü oy pusulasını istediğimiz zaman bazıları verdi bazıları da bitti' diyor.

Seçimin ortasında oy pusalası biter mi? Beni kim arar? Bana oy pusulası verilmiyor diye.

Beni arayan herhalde benim oyumun sandığa gitmediğinden endişe duyan insanlar arıyor. Ben bunun önemli sayıda olduğunu düşünüyorum.

Bunu destekleyen başka şeyler de var.

Yorumlar (0)