CHP'de Yerel Seçimler İçin Aday Adaylığı Ücretleri Belli Oldu

2019'un Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olacakların ne kadar ücret ödeyecekleri belli oldu. CHP tarafından açıklanan aday adaylığı başvuru ücretlerine dair detaylar...

CHP'de Yerel Seçimler İçin Aday Adaylığı Ücretleri Belli Oldu

Yerel seçimlere bir kaç ay kalmasıyla beraber partilerin çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda yerel seçim hazırlıklarını sürdüren partiler bir yandan da adaylık sürecine dair detayları kamuoyu ile paylaşıyoruz. 

Bu konuda ilk açıklama Cumhuriyet Halk Partisi'nden geldi. CHP yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığı ve belediye başkanlıkları gibi pozisyonlara aday adayı olacakların ne kadar başvuru ücreti ödeyeceklerini açıkladı. 

CHP'DE ADAY ADAYI ÜCRETLERİ BELLİ OLDU İDDİASI

CHP, yerel seçimler konusunda son gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında önemli kararlar aldı. Alınan bu kararlar arasında aday adaylığı için gereken şartlar ve ücretler belirledi. Ayrıca söz konusu MYK toplantısının da 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçiminde aday adayı olmak isteyenlerin başvurularını 1-19 Ekim 2018 tarihlerinde yapabileceklerinin konuşulduğu iddia edildi. 

Ayrıca bu konuda elde edilen bilgilere göre, CHP'den aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1 Ekim tarihi ile 12 Ekim tarihi arasında bulundukları görevlerden istifa etmeleri gerektiği ifade edildi. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların ise adaylık için istifa etmeleri gerekmiyor. 

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURU ÜCRETLERİ EN AZ 250 TL, EN ÇOK 10 BİN TL

CHP MYK toplantısında alınan yerel seçim başvuru ücretlerine yönelik kararda, başvuru ücretleri de belirlendi. Bu kapsamda nüfus dağılımına göre belirlenen aday adaylığı başvuruları için en az 250 TL başvuru ücreti ödenecek. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevleri için başvuru yapacak olanlar ise 10 bin TL başvuru ücreti ödeyecekler. 

Aday adaylığı için belirlenen başvuru ücreti kararları şöyle; büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 10 bin, nüfusu 100 bin ve üzeri il ilçeler için 7 bin 500, nüfusu 50-100 bin arasındaki belediye başkanlığı için 5 bin lira alınacak. Nüfus yoğunluğu daha az olan yerlerde başvuru ücretleri düşüyor. Buna göre, nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 3 bin, nüfusu 15 binin altındakiler için bin 500, nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği için ise 3 bin 500 lira ücret talep edilecek. 

En düşük ücret ise belediye meclis üyeliği adaylığı için belirlendi. Nüfusu 50-100 bin arasındaki ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 2 bin, 15-50 bin arasındaki yerlerde bin, nüfusu 15 binin altındaki yerlerde ise 250 lira alınacak. Nüfusu 15-50 bin olan beldelerde belediye meclis üyeliği için 500 lira talep eden CHP, nüfusu 15 binin altındaki beldelerde belediye meclis üyeliği için de 250 lira ödenti alacak.

KADIN VE GENÇ ADAYLAR YARI FİYAT ÖDEYECEKLER

Cumhuriyet Halk Partisi'nde aday adaylığı için başvuru yapacak olan kadın ve gençler yukarıda yer alan ücretlerin yarısını ödeyecekler. CHP ayrıca engelli, şehit yakınları ve gaziler tarafından yapılacak başvurularda, başvuru ücreti talep etmiyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 18:32
YORUM EKLE