CHP GSM operatörleri için ödenen 1,4 milyar TL’nin kayıp olduğunu iddia etti!

CHP GSM operatörleri için ödenen 1,4 milyar TL’nin kayıp olduğunu iddia etti!

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, hükümete çok konuşulacak bir soru önergesi yönetti. Geçen sene GSM operatörlerinden Evrensel Hizmet Gelirleri adı altında toplanan paralardan 1 milyar 486 milyon 577 bin TL’sinin kayıp olduğunu iddia etti. Emir TBMM’ye sunduğu önergesinin cevaplanmasını talep etti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’den TBMM’ye çok konuşulacak bir soru önergesi yönetildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talep edilen soru önergesinde Evrensel Hizmet Fonu’nda 2019 yılı için 1.5 milyar TL toplandığını, bu paranın yaklaşık 1.4 milyar TL’sinin kayıp olduğunu öne sürüldü. İnternet erişimin yaygınlaştırılması için oluşturulan fonda toplanan paranın yalnızda 59.6 milyon TL’sinin İstanbul’daki Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’ne aktarıldığı bildirildi.

Emir tarafından konuya ilişkin olarak şu açıklamalar yapıldı:

"Evrensel Hizmet Fonu, köylerde ve kırsal bölgelerde yaşayan yurttaşlara sunulacak internet ve elektronik haberleşme hizmetlerinde kamu yatırımlarının devam ettirilebilmesi amacıyla kuruldu.

Bu kapsamda GSM operatörlerinin her yıl gelirlerinin bir kısmını aktardığı fon için farklı gelir kalemleri de oluşturuldu. 2005 yılından beri bu fonda biriken paranın 11 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak, son birkaç yıldır bazı kırsal bölgelerde kurulan baz istasyonları haricinde, bu paranın nereye harcandığına dair kamuoyuna net bir açıklama yapılmıyor."

TELEVİZYON KULESİNE BİR YILDA 60 MİLYON TL

"Son olarak geçtiğimiz yıl GSM operatörlerinden Evrensel Hizmet Gelirleri adı altında toplanan paranın miktarı 1 milyar 562 milyon 747 bin TL’yi buldu. Bu gelirin yalnızca 76 milyon 169 bin 457 TL’si harcanırken geriye kalan 1 milyar 486 milyon 577 bin TL’nin nereye harcandığı bilinmiyor ve hiçbir yerde izine rastlanmıyor. Harcama kalemlerine bakıldığında da 76 milyon TL’lik harcamanın yalnızca 16.5 milyon TL’sinin mobil ve sabit haberleşme hizmetleri için harcandığı görülüyor.

Harcamaların geriye kalan 59.6 milyon TL’si ise, sayısal yayıncılık faaliyetleri adı altında İstanbul’daki Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’ne aktarılmış. Yani, sadece bir yılda operatörlerden ‘eşit internet’ hizmet için 1.5 milyar TL toplamışlar ama paranın yalnızca yüzde 5’ini harcamışlar. O paranın büyük kısmı da Televizyon Kulesi’ne gitmiş, 1.5 milyar TL’nin yüzde 95’inin ise izi yok."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun söz konusu iddialar hakkında CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in soru önergesini yanıtlaması bekleniyor.

CHP GSM operatörleri için ödenen 1,4 milyar TL’nin kayıp olduğunu iddia etti!

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler