CHP'li Gaytancıoğlu'nun Daimi Kadro Açıklaması

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu , terör örgütüyle bağlantısı olmayan akademisyenlerin daimi kadroya iade edilmesini istedi.

POLİTİKA 20.02.2017, 15:38 20.02.2017, 16:19
CHP'li Gaytancıoğlu'nun Daimi Kadro Açıklaması

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, mecliste düzenlediği basın toplantısıyla, kanun hükmünde kararname ile "FETÖ damgası vurularak, toptancı bir anlayışla" Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki 13 bin 170 akedemisyeni daimi kadrodan geçici kadroya alındığını ileri sürdü.

AA'nın haberine göre, bu akedemisyenlerin sınavlarında başarılı olduklarını, iyi derecelerle mezun olduklarını ifade eden Gaytancıoğlu, "ÖYP'de görev yapan öğretim elemanlarının yüzde ikilik bir kısmı FETÖ'den ihraç edilmiş. Suçlu ile suçsuzun ayrılmasını istiyoruz. Kurunun yanında yaşı da yakıyorsunuz." dedi.

ÖYP'lilerin geçici kadroya alınmasıyla ileride akedemik çalışmaların yürütülemeyeceğini iddia eden Gaytancıoğlu'nun, söylemleri ise şöyle:

"Bu KHK görüşülmeden önce AK Parti de dahil Mecliste siyasi partilerle uzlaştık ve 'tamam' dediler. Ancak sonradan bunu geçirdiler. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunduk. Usul yönünden kabul etti ve inceleniyor. ÖYP'lilerin içinde terör örgütlerinin faaliyetlerine katılmış olanlar varsa görevden atılsın ama bağlantısı olmayanlar daimi kadroya iade edilsin."

Öğretim Elemanları Sendikası Genel Bakanı Vahdet Özkoçak da "Şimdiye kadar 4 bin 811 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Bunların 189'u ÖYP'li, yani yüzde 1,4'ü. Bu, bütün kurumlar içinde en az oran. Yetkililere doğru bilgi aktarılmıyor. Aralarında illegal örgüt mensupları varsa ayıklanmasını biz de istiyoruz." dedi.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)