Cumhur İttifakı Anlaşma Sistemi Belli Oldu !

AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirin hangilerinde aday çıkaracağı büyük oranda netleşti. Buna göre MHP Büyükşehirlerin 27'sinde, AK Parti'nin adaylarını destekleyecek. Geri kalan Adana, Manisa ve Mersin'de AK Parti aday çıkarmayacak ve MHP'nin adaylarını destekleyecek.

POLİTİKA 19.12.2018, 09:00
Cumhur İttifakı Anlaşma Sistemi Belli Oldu !

Cumhur İttifakı'nda 30 'büyükşehir'de hangi partinin aday göstereceği büyük oranda netleşti. Son sözü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli biraraya gelince verecek. Bu kararın ise büyükşehirlerin 27'sinde AK Parti, 3'ün de ise MHP adayının desteklenmesi olduğu belirtildi.

Yenişafak'tan Nur Banu Aras'ın aktardıklarına göre AK Parti'den Mehmet Özhaseki, MHP'den de Sadir Durmaz ittifak çalışmalarını sürdürüyor. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Millet İttifakı'na atıf yaparak "Bu büyükşehirler (İstanbul, Ankara, İzmir) dışında ortak aday çıkardığı her yerde de Cumhur İttifakı'nın gereği her neyse onu yapacağız, onun yanında olacağız" demişti. Bahçeli'nin bu sözünü de göz önünde bulunduran heyetin, 30 büyükşehir üzerinden devam eden çalışmalarda uzlaşmaya vardığı belirtiliyor. 30 büyükşehirde seçime tek adayla girme formülü üzerinde duruluyor.

KARŞILIKLI JEST

Öte yandan, AK Parti'nin, açıkladığı Kars ve Iğdır adaylarını geri çekebileceği konuşuluyor. Diğer illerde ise her partinin kendi adaylarıyla seçime girmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)