Cumhur İttifakının Oyları İle Binali Yıldırım'ın Meclis Başkanı Olması Bekleniyor

TBMM Başkanlığı için perşembe günü seçim yapılacak ve seçimler kapsamında ilk iki turda 360 oy aranacaktır. Ayrıca üçüncü turda ise 301 salt çoğunluk yeterli olacak. AK Parti'nin adayı olan Binali Yıldırım'ın Cumhur İttşfakının oyları ile başkan seçilmesi beklenmektedir.

POLİTİKA 11.07.2018, 16:39
Cumhur İttifakının Oyları İle Binali Yıldırım'ın Meclis Başkanı Olması Bekleniyor

AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım'ın yanı sıra CHP'den İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, İYİ Parti'den İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve HDP'den de Siirt Milletvekili Meral Danış Bektaş TBMM Başkanlığı için aday oldu.

BİNALİ YILDIRIM'IN SEÇİLMESİ BEKLENİYOR

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı ve son Başbakan Binali Yıldırım'ın seçimlerde üçüncü turda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmesi bekleniyor. Çünkü üçüncü turda 301 salt çoğunluk aranacak ve Cumhur İttifakı ile Başkan olması bekleniyor.

Başkanlık için ilk iki turda 360 oy gerekiyor. Bu turlarda hiçbir adayın bu oyu alması mümkün görünmüyor. Üçüncü turda ise salt çoğunluk (301) aranacak. AKP ve MHP'nin desteğiyle bu turda Yıldırım'ın başkan olması bekleniyor.

Bilindiği gibi AK Parti 2002 yılından bu yana iktidar partisidir. AK Parti 7. TBMM Başkanını seçecek. Peki bundan önce kimler seçilmişti? İşte Meclis Başkanı olarak seçilen isimler:

"Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz ve İsmail Kahraman"

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)