Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'den Merak Edilen Konular Hakkında Önemli Açıklamalar

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce katıldığı televizyon programı kapsamında kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Muharrem İnce konuşmasında ayrıca seçim vaatlerine ve projelerine dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'den Merak Edilen Konular Hakkında Önemli Açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, HabertürkTV canlı yayınına katıldı. Burada Didem Yılmaz’ın moderatörlüğünde; gazeteciler Gürkan Hacır, Nagehan Alçı ve Bülent Aydemir’in sorularını yanıtlayan Muharrem İnce, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek olan seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Seçim çalışmaları ve cumhurbaşkanı olarak seçilmesi halinde yapacağı projeler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Muharrem İnce ayrıca merak edilen konular hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce katıldığı programda son günlerin en çok konuşulan siyasi konuların başında gelen FETÖ konusuna dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile FETÖ elebaşı Gülen'in ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Muharrem İnce şu sözleri aktardı. 

“Beni arayan kişi Erdoğan’la birlikte görüşmede olan kişi. Şimdi açıklarsam ona zarar veririm. Kendisini aradım, açıklama biraz daha bekle dedi. Daha fazla ayrıntı da var elimde. Merak etmeyin. Nasuhi Güngör kitapta yazdıklarını bugün çıkıp onlar bilgiye, belgeye dayanmayan yazdığım şeyler dedi. Sıkı durun. Beyefendinin bir tiwiti daha var 2012’de. Bunların hepsi olacak merak etmeyin, Yenilikçi Hareket kitabında ve geçmişte yazdığım her şeyin de arkasındayım. Böyle adamlar TRT Haber Dairesi başkanlığı yapıyor. TRT ne hale düştü. Kitaba yazmışsın arkasındayım diye twit atmışsın bugün yalanlıyorsun. Bunlar dikkate alınmamalı. Bir bedende ikiz gibiler. İç içeler. Ama işin içine CHP’yi karıştırmıyorlar mı, bu benim canımı çok sıkıyor. Hayatınızda 2 ya da 3 kez gördüğünüz birini özler misiniz siz? İnsan kimi özler sürekli özlediği birini özler. Bitsin artık bu hasret diyorsanız, 2-3 kere görüşmemişsin demektir. Hiç merak etmeyin o kişiyi de açıklayacağım. O kişi görüşmede beraberdik diyor, Nasuhi bey de Mayıs ayında görüştüler diyor, şimdi de kıvırıyor. Bütün bunlar doğru daha başka doğrular da var fakat ben bu Fetullah Gülen konusundan çıkıp ekonomi, devletin geleceğini konuşmak istiyorum. Yoksa açıklayacak çok şey var”

FETÖ'NÜN İADESİ KONUSU

Muharrem İnce, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin yapmış olduğu açıklamaların ardından konu ile ilgili bir çalışma başlatıldığını ancak Adalet Bakanlığı'nın ipe un serdiğini söyledi. 

“FETÖ’nün iadesiyle ilgili iadesi istenmedi demedim, usulüne uygun istenmedi dedim. Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel’i aradım. Bir yazı yazmasını istedim. Bir iki avukatla birlikte uzman ekibimiz Adalet Bakanlığı’na gitsinler Benim iddiamı incelesinler dedim. Bekir Bozdağ’ın açıklaması şu; kimseye gösteremeyiz, Muharrem İnce gelsin incelesin dedi. İpe un seriyorlar. Ben niye gidip inceleyecekmişim. Avukatlarım yok mu benim. Ben bir partinin Cumhurbaşkanı adayıyım. Avukatlarım gider inceler. Bakanlık evrakları açar uzmanlar gider bakar”

SEÇİM İPTALİ KONUSU

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılan itiraza dair de açıklamalarda bulunan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçimin temel noktalarına itiraz etmediklerini sandıkların taşınması konusuna itiraz ettiklerini söyledi. 

“Seçimin tarihini kim belirledi, Erdoğan belirledi. 24 Haziran dedi. YSK’ya da görevini yap dedi. Kanunu kim değiştirdi AK Parti grubu belirledi. Tarihi, kuralları, hileyi belirleyeceksin sonra beni buradan indirmek istiyorlar diyorsun. Evet indirmek istiyoruz, istemeyelim mi? Muhalefetin işi bu dünyanın her yerinde böyle. Ömür boyu mu kalacaksın orada. Seni indirmek isteyemez miyiz? Buralardan bahane üretmek boş işler, bunları bırakalım. Dış güçler hangi dış güçler. Biz seçimi iptal etmek istemedik, sandık taşınmasına itiraz ettik” 

İMAM HATİP LİSESİ AÇIKLAMASI

“İlk görev yerim bir imam hatip lisesi. Ziyaret etmek istedim ancak müdürün görevden alınmasından çekindim. Bir baba evlatlarını nasıl ayırmazsa bir cumhurbaşkanı da öğrencileri ayırmaz, imam hatip lisesi başka lise diye ayıracak değilim. İnsanlar benimle fotoğraf çektirince görevden alınıyor. Çok düşündüm. YÖK başkanını, Genelkurmay Başkanını ziyaret etsem onunla da bir fotoğraf çektirsem görevden alırlar mı diye düşündüm. Ben helikopterle benim karşımda aday olmak isteyen birinin bahçesine helikopterle inerse o kişiyi görevden alırım. MİT müsteşarı da öyle bir şey yaparsa onu da görevden alırım”

EKONOMİ KONUSU

“Bir hafta içerisinde yapacaklarımız var. Görevi devralır almaz hemen Merkez Bankası ile işe başlayacağız. Merkez Bankası Başkanını öyle parti genel merkezine çağırmak, itibar kaybetmek yok. MB bağımsız olacak. Bürokratlar, asla bir köktenci anlayışla görevden alalım gibi bir şey asla olmayacak. Bankaları hemen yeniden yapılandıracağız. Yani Ziraat Bankası kredinin yüzde 80’ini çiftçiye verecek. Yine aynı şekilde kredileri Halk Bankası KOBO’lere, esnafa verecek. İdeolojik saplantılardan kurtulacağız. Ekonomiyi yönetirken ideolojik saplantılardan sıyrılacağız. Kişilerin yeteneklerine bakacağız”

CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNETİM SİSTEMİ

“Ortada bir ucube durum var. Bu ne Kılıçdaroğlu’nun ne de benim suçum. Bunu millet kabul etti. Ben bu yetkilerimi kullanmayacak mıyım, kullanacağım. Erdoğan kullanıyor da ben kullanmayacak mıyım? Bakanlar Kurulu’nu ben atayacağım. yürütme, yargı, yasama bunları ayıracağız. Yetkilerimi demokrasi üzerine, Türkiye’nin özgürleşmesi, şeffaflaşması üzerine kuracağım. Yürütmeyi Yasama denetleyecek. Yasamanın öyle bir gücü yok. neden 600 milletvekili? Yazık günah değil mi? Neden 600 bunları yeniden düzeltmeniz lazım. Bu hukuk anlamında da, eğitim anlamında da böyle. Biz dayatma yapmayacağız, uzlaşı yapacağız. Restorasyon süresi yaklaşık 2 yıl sürecek, sonra parlamenter sisteme döneceğiz. Türkiye'nin özgürleşmesi, şeffaflaşması üzerine kuracağım. Yetkileri elde toplamak yerine bir denetleme mekanizması olması lazım. Bunları yeniden düzenlemek lazım. Bir büyük uzlaşmadan barışmadan söz ediyorum. Eğitimde sınav sistemini kaldıracağım. ‘Ben iktidarım istediğimi yaparım', hayır öyle olmayacak, taraflar masada olacak. Dayatma yapmayacağız, uzlaşarak çözeceğiz. Bunu başarmalıyız, yargıda, eğitimde, dış politikada başarmalıyız. Ayaküstü dış politika olmaz, kişisel çıkarlar üzerine olmaz. Türkiye'de yargı yoluyla infaz var. Yandaşlar da Erdoğan da rahat edecek. OHAL'i hemen kaldıracağız”

OY ORANI AÇIKLAMASI 'OYLARIM ARTTI'

“24 Haziran’da sayın Erdoğan’la Muharrem İnce’nin oyları bir birine yakın çıkacak. Gördüğüm o. 4 Mayıs’tan bugüne oyumuzun korkunç arttığını görüyorum. Bunu sadece ben görmüyorum, siz de görüyorsunuz. Görmüyorum diyorsanız yanılıyorsunuz. Seçim ikinci tura kalırsa Erdoğan’dan daha yerliyim. Her şeyim belli. Şatafattan uzak duracağım, sarayda değil kendi evimde yaşayacağım. Şeffaf bir yönetim, özgürlükler olacak. Ben partiyi değil ülkeyi kurtarmak istiyorum. Partinin geçmişte hataları olabilir ama bu eleştirilere partinin genel başkanı cevabını verir”

SEÇİLİRSEM 3 YARDIMCIM OLACAK

“3 yardımcı olacak. İsimleri şimdi açıklamak olmaz ama profilleri belli. Mesela bakanlıklarda kesinlikle gençler ve girişimcilikle ilgili bir bakanlık olacak. Ama yardımcıları zamanı geldiğinde söyleyeceğim. Bir partinin genel başkanı da olabilir. Şimdi size rakip olan birine seni yardımcım yapacağım demek nezaketsizliktir. Ben 4 Mayıs’tan itibaren bu hazırlıkları yapmadım. Genel başkanlığa aday olduğumdan beri bu ülkeyi yönetmeye adayımdır demektir. İsimleri ikinci tura kalırsam 8 temmuzda açıklarım”

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE