Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Af Yasası ve Cumhur İttifakı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son günlerin en önemli gündem maddeleri haline gelen genel af yasası ve yerel seçim konusuna dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu iki konuya dair değerlendirmelerini haberimizde paylaşıyoruz.

POLİTİKA 28.09.2018, 01:49 28.09.2018, 02:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Af Yasası ve Cumhur İttifakı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de beraberinde bulunan basın mensupları ile yapmış olduğu görüşmesinde Türkiye gündeminin en önemli konu başlıkları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, af yasası ve yerel seçimler hakkında açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN GENEL AF YASASI AÇIKLAMASI

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından gündeme getirilen ve kanun teklifi hazırlanan genel af yasası hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan çok önemli bir değerlendirme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP'nin af yasası teklifine dair açıklamasında konu ile ilgili talimat verdiğini açıkladı. Bu konuda kendi düşüncelerini paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı. 

''Henüz bana bir rapor ulaşmış değil. Arkadaşlara gereken talimatları verdim. ‘Bu konuyla ilgili olarak, gerek anayasa gerek adalet komisyonundaki arkadaşlarımızla, ayrıca onların dışında ekip oluşturulsun, çalışma yapılsın’ dedim. Ama benim bu konudaki temel prensibim şu: Devlete karşı işlenen suçları devletin af yetkisi vardır. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu bizim temel ilkemiz. Dönünce göreceğiz. Konuşur, inceler, ona göre nihai kararımızı veririz.''

YEREL SEÇİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın mensuplarına yönelik açıklamalarında MHP ile AK Parti ittifakına dair son gelişmeleri yorumladı. Bu konuda atılan adımları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile her an bir görüşme gerçekleştirilebileceğini söyledi. 

Cumhur İttifakının yerel seçimlere beraber girmesi konusuna dair de önemli ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı şehirlerde aday çıkarmama konusunu değerlendirdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçim açıklaması.

''Bu konuda bir araya gelmeyeceğiz diye bir şey yok. Her an gelebiliriz, hazırız. Mehmet Özhaseki kardeşimizi görevlendirdim. Onlar da Sadir (Durmaz) kardeşimizi görevlendirdiler. Mehmet Bey ile görüşme yaptılar. Bunu genişletebilir, geliştirebilirler. Oradan çıkacak neticeleri, biz de bir araya gelmek suretiyle değerlendirebiliriz. Ama piyasada konuşulan şeyler falan bunlar siyasette olacak şeyler değil. Her siyasi partinin ilkeleri vardır. AK parti şu anda bir numaralı parti Türkiye’de gerek milletvekili sayısı gerek oyuyla konumu yeri belli olan bir siyasi parti. Son seçimlerde birinci olduğumuz yerde aday çıkarmamayı nasıl anlatırım tabanıma? Seçmen tabanı küserse toparlayamazsınız. (MHP’nin İstanbul için aday çıkarmaması) Onu yapılan bir nezaket olarak değerlendiriyorum.''

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)