Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Yönetim Sistemi Detaylarını ve Yeni Bakanlıkları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesinde katılmış olduğu televizyon programı kapsamında yeni yönetim sistemine dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında ayrıca yeni yönetim sisteminde yer alacak bakanlıkları da kamuoyu ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Yönetim Sistemi Detaylarını ve Yeni Bakanlıkları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber spikerleri Salih Nayman ve Banu El moderatörlüğünde ATV, a Haber, a News ve a Haber Radyo ortak yayınına katıldı. Burada gündeme ve seçim sürecine dair önemli değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yönetim sistemine dair açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ YÖNETİM SİSTEMİNE DAİR AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programında 24 Haziran seçimlerinden sonra uygulamaya girecek olan yeni yönetim sisteminin detaylarını paylaştı. Yeni yönetim sistemine dair yapmış olduğu açıklamasında ayrıca bakanlıkların sayısına dair de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başlarını sizlere aşağıda aktarıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI

Demokrasi ve Cumhuriyet'in temel esası olan güçler ayrılığını daha da güçlendireceğiz. Yasama ve Yürütme pratikte aynı gücün kontrolünde oluyordu. hükümetten gelmeyen hiçbir teklifin geçme imkanı yoktur. Göreve geldiğimizde her alanda önemli projeler gerçekleştirdik. Sonuç odaklı olmaya önem verdik. Mevcut yapının getirdiği zorluklar nedeniyle çalışmalarımızın önemli bir bölümünü istediğimiz düzeyde ve sürede hayata geçiremedik, çok çileler çektik. 

'Bürokratik oligarşi' diye benim sürekli ifade ettiğim bu yapıların hantallığı, kurumlardaki iş ve işleyiş süreçleri, hep önümüze birer engel olarak çıktı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu engelleri bir defa ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Kendi tarihimizi ve dünyadaki modelleri inceledik. Yeni modeli oluştururken kendi sorunlarımızı masaya yatırdık. Bizim sorunlarımızı diğer ülkelerden farklı görünüyor. 

Bakanlık Sayısını 16'ya İndiriyoruz

Bu modele Türkiye modeli dedik. Çok eleştiri aldım. Varsın alayım. Patenti bize ait. Bakanlık sayısını 16'ya indiriyoruz. Dışişleri Bakanlığı AB Bakanlığı ile birleşiyor. Orman Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı birleşiyor. Ekonomi yönetimi sadeleşmiş oluyor, 6 olan bakanlık sayısını 3'e indiriyoruz.

Yeni modelde ilk etapta İnsan Kaynakları, Yatırım, Finans ve Dijital Dönüşüm olarak bu 4 tane ofis çok çok büyük önem arz ediyor çünkü bunlar hemen hemen başkana en yakın çalışan kadro, bu bakımdan önemli. Yeni sistem, demokrasinin ve Cumhuriyet'in temel niteliği olan güçler ayrılığını asla zayıflatmıyor tam tersine, daha da güçlendiriyor. Yatırımların ve yatırımcıların önünü açacağız. Milli gelirin artmasıyla istihdam artacak.

Ciddi Zaman Tasarrufu Sağlayacak

Bu yeni yapı, milletimizin hayal ettiği projeleri hayata geçirmek için bizlere çok ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacak. Bu durum, bir yandan daha çok proje üretmemize ve hayata geçirmemize imkan sağlayacak, diğer yandan da küresel rekabette, ülkemizin hak ettiği konuma ulaşmasının önünü açacak. Şimdi Başkanlık Sistemiyle adımı attığımız andan itibaren birçok olaylar var ki yoluna girecektir. Bunu şimdi açıklamam doğru değil çünkü, açıkladığım takdirde başka sıkıntılar meydana gelebilir fakat, şunun bilinmesini istiyorum; Bu ülkede halka hesabı veren bürokrat değildir, halka hesabı veren siyasetçidir.

Cumhurbaşkanlığına Bağlı 8 Başkanlık

Tabii bir de Cumhurbaşkanına bağlı başkanlıklar var ki 8 tane başkanlık burada söz konusu. Bir Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, bu eskiden müsteşarlıktı, başkanlığa dönüşüyor, Milli Güvenlik Kurulu aynı şekilde, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı. 8 başkanlık olarak da bunlar çalışıyor.

İşte Yeni Bakanlıklar

1. Adalet Bakanlığı 2. İçişleri Bakanlığı 3. Milli Savunma Bakanlığı 4. Milli Eğitim Bakanlığı 5. Sağlık Bakanlığı 6. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 7. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8. Kültür ve Turizm Bakanlığı 9. Gençlik ve Spor Bakanlığı 10. Hazine ve Maliye Bakanlığı 11. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 12. Dışişleri Bakanlığı 13. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı 14. Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 16. Ticaret Bakanlığı

4 Yeni Ofis

Yeni modelde ilk etapta İnsan Kaynakları, Yatırım, Finans ve Dijital Dönüşüm olarak bu 4 tane ofis çok çok büyük önem arz ediyor çünkü bunlar hemen hemen başkana en yakın çalışan kadro, bu bakımdan önemli.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 01:25
YORUM EKLE