Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin İlk Kararnamesi Bekleniyor

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerle beraber Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş yapıldı. Söz konusu siteme göre ilk karanamenin bu hafta çıkabileceği belirtiliyor.

POLİTİKA 29.06.2018, 08:42 29.06.2018, 08:51
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin İlk Kararnamesi Bekleniyor

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik olarak ilk kararnamenin bu hafta çıkması bekleniliyor.

Belirtilenen kararnameye göre; Başbakan'a atıfta bulunan maddelerin kaldırılabileceğine yer veriliyor.

Yeni sistemin detayları bununla beraber belli olmaya başladı.

Yeni sistemde İletişim Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi olmak üzere 4 ofis bulunacağı ifade ediliyor ayrıca bu ofislerin Cumhurbaşkanı yardımcılarına bağlanması düşünülmekte.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde 9 kurul bulunacağı ifade edilirken proje üretme görevi üsetlenecek kurullar ise;

"Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikalar Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Yerel Yönetim Politikalar Kurulu" olarak belirtildi.

Belirtilen yeni sistem ile beraber Milletvekillerinin de kurullarda yer almasının önünün açılacağı ifade ediliyor. Ayrıca bununla beraber Milletvekilleri kurullarda yer alabilecekler. Diğer yandan yeni sistem ile beraber bakanlar milletvekili olamayacaklar. Ancak Meclis ile yürütmenin ahenkli olarak çalışabilmesi adına bakanların Meclis'e gelmelerinin önünün açılabileceğine yer veriliyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)