Cumhurbaşkanlığı'ndan Gece Yarısı ABD ve İdlib Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yapmış olduğu açıklamalar ile ABD'nin Filistin kararı ile İdlib'e yönelik düzenlenmesi gündemde olan operasyonla dair çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

POLİTİKA 12.09.2018, 00:42
Cumhurbaşkanlığı'ndan Gece Yarısı ABD ve İdlib Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden gece yarısı gündemde olan konular ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İbrahim Kalın kendisine ait Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamalarında ABD'nin Filistin kararını eleştirdi. İbrahim Kalın paylaşımlarında ayrıca söz konusu İdlib operasyonlarına dair değerlendirmelerde bulundu ve Türkiye'nin tavrı hakkında bilgiler verdi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN GECE YARISI İDLİB VE FİLİSTİN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yapmış olduğu paylaşımların ilkinde ABD'nin Filistin kararını hukuksuz olarak nitelendirdi. ABD tarafından alınan bütçe kesintisi ve FKÖ ofisinin kapatılması kararlarının ABD'nin tarafsız olmadığını gösterdiğini ifade eden İbrahim Kalın Türkiye'nin Filistin'in yanında olduğu vurgusunda bulundu. 

İbrahim Kalın yapmış olduğu diğer paylaşımlarında ise Suriye'nin İdlib kentine düzenlenecek operasyonlara ve bu operasyonlar sonucu oluşacak göç dalgasına ilişkin görüşlerini paylaştı. 

İbrahim Kalın Tarafından Yapılan Paylaşımlar

''İdlib’e yapılacak bir saldırı, insani felakete ve göç dalgasına yol açacak, siyasi çözüm arayışlarını baltalayacaktır. Bu sorunun bütün yükünü Türkiye’nin üzerine yıkmak, ne adildir ne de doğru. CB’mızın çabası ortadadır. Herkesin sorumluluk alması bir zarurettir. Batılı ülkelerin ‘Esed rejimi İdlib’de kimyasal silah kullanırsa müdahale ederiz’ açıklaması anlamsızdır ve hiçbir caydırıcılığı yoktur. Suriye’de yüz binlerce insan konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Her tür ölümün önlenmesi esastır. Türkiye bunun mücadelesini vermektedir.''

''ABD yönetiminin hukuksuz Kudüs kararı, Filistinli mültecilere bütçe desteğini kesmesi ve FKÖ ofisini kapatması, “tarafsız arabulucu” iddiasının tamamen çöktüğünü gösteriyor. Filistin halkını yok sayan hiçbir politika, plan başarılı olamayacaktır. Türkiye Filistin’in yanındadır.''

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)