Davutoğlu'nun yeni partisi ne zaman kurulacak? Partiye kimler "şaibesiz" olma kaydıyla katılacak?

Ali Babacan'ın yeni parti kuracağı söylentileri ile birlikte Ahmet Davutoğlu'nun, Babacan'ın yeni partisinde yer alacağı konuşuluyordu. Fakat Ali Babacan diplomasi konusunda Davutoğlu ile görüşlerinde zıtlık olduğunu açıkladı. Ardından eski Başbakan Davutoğlu'nun yeni parti kuracağı açıklandı. Şimdi ise Ahmet Davutoğlu'nun yeni partisi ne zaman kurulacak? Ahmet Davutoğlu'nun partisinde kimler yer alacak ? Soruları cevap arıyor. Davutoğlu'ndan gelen açıklamalarda ise "şaibe" şartı dikkat çekiyor.

POLİTİKA 29.09.2019, 16:17
Davutoğlu'nun yeni partisi ne zaman kurulacak? Partiye kimler "şaibesiz" olma kaydıyla katılacak?

AK Parti’den istifa ederek yeni parti çalışmalarına hız veren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk saha konuşmasını 18 Ekim’de Manisa’da yapacak. Davutoğlu’nun Manisa’da yeni parti süreciyle ilgili açıklama yapabileceği ifade edildi. Yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yakın çevresi, parti tüzüğü çalışmalarının devam ettiğini ve çalışmalar neticesinde Davutoğlu'nun açıklama yapacağı tarihi ve ili açıkladı. Aynı zamanda kaynaklar, partinin kriterlerini de açıkladı.

DAVUTOĞLU'NUN PARTİSİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Davutoğlu'na yakın kaynak, parti çalışmalarına ilişkin, "Son aşamadayız. Şekillenme devam ediyor. Biz çıkışımızı yapacağız en kısa zamanda. Program, Tüzük bitme aşamasında" dedi. "Tüzük yalnız Türkiye değil, gelişmiş ülkelerin partilerin tüzükleri dahi inceleniyor." diyen Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynak, "İyi bir ekip yoğun bir şekilde çalışıyor" ifadesini kullandı.

ÇALIŞMALAR İKİ AYRI NOKTADA YAPILIYOR

Davutoğlu çalışmalarını iki ayrı ofiste yürütüyor. Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri Ankara’da Beysukent’teki ofiste; Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı günleri de İstanbul’da Levent’teki ofisinde çalışıyor. Hem Ankara hem İstanbul’daki ofislerin çok yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğradığı belirtildi. Partinin kuruluş takvimine ilişkin de, “Kısa zamanda sonuçlanır” ifadesini kullanan Davutoğlu’na yakın kaynak, “Biz tabanda da teşkilatlandık. Tüm illerde çekirdek kadrolar oluşturuluyor. İnce eleyip sık dokunarak bu kadrolar oluşturuluyor. Güçlü bir teşkilatlanma çalışması var” dedi.

YENİ PARTİYE KATILIMDA "ŞAİBEYE KARIŞMAMIŞ OLMA" ŞARTI

Davutoğlu’na yakın kaynak teşkilatları oluştururken dikkat ettikleri kriterleri de şöyle anlattı: “Şimdiye kadar şaibeye bulaşmamış, dürüst, istikameti düzgün, geçmişte siyasette yapmış da olabilir, yapmamış da olabilir, çevresinde sevilen, sayılan, saygınlığı olan, ismi herhangi bir yerde şaibeye bulaşmamış, istikameti düzgün insanlarla yürümeye çalışıyoruz.”

Yorumlar (0)