Dört Parti Millet İttifakı Bildirisini YSK'ya Sundu ! İşte İmzalanan O Protokol

Bilindiği gibi erken seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu seçimler için cumhur ittifakı kuruldu. Bunun ardından İyi Parti, CHP, SP ve DP tarafından ittifak gelişmesi yaşandı ve millet ittifakı bildirisi Yüksek Seçim Kuruluna sunuldu. İmzalanan protokolün detayları haberimizde..

POLİTİKA 06.05.2018, 10:39
Dört Parti Millet İttifakı Bildirisini YSK'ya Sundu ! İşte İmzalanan O Protokol

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti arasında ittifak oluşturuldu. Bu ittifakın ismi millet ittifakı oldu. Bu kapsamda konu ile ilgili olarak millet ittifakı bildirisinin detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

"BU İTTİFAKIMIZIN ADI MİLLET İTTİFAKIDIR"

Bu bağlamda ittifak bildirisinde "Farklı yaşam tarzı ve siyasal görüşü olan toplumsal kesimlerin demokratik ilkeler etrafında sağlayacakları uzlaşma, milletimizin ihtiyacı olan barış, huzur ve istikrarın ön şartıdır. Çünkü demokrasilerde "seçim kanunu kanunların anasıdır" ve esasında bir uzlaşma rejimi olan demokrasinin en temel taşıdır. Partiler ve seçim kanunlarında yapılan yeni düzenlemeler milli iradenin tecellisini engellemek üzerine kurulmuş tuzak ve hilelerle doludur. 

Demokrasi mücadelesinde millet iradesinin önündeki bu tuzakları ortadan kaldırmak demokrasiye inanmış siyasi partilerin ilk ve temel görevidir. Bu işbirliğinin temel amacı tuzak ve hileleri aşıp milli iradenin tecellisini sağlayarak, mutlak kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü meclisin olduğu, güçlü bir Türkiye'yi oluşturmaktır. Bu iddia ve amaçla bir araya geldik ve milletvekilleri seçimi için bir işbirliği kararı verdik ve ittifak kurduk. Bu ittifakımızın adı Millet İttifakı'dır." ifadelerine yer verildi. 

İTTİFAK BİLDİRİSİ

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)