Ekrem İmamoğlu: Demokrasi Mücadelemizi Zaferle Sonuca Ulaştıracağız

YSK'nın iptal kararıyla mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu ABD basınına önemli açıklamalarda bulundu ve YSK süreci ve İstanbul'da tekrarlanacak seçime yönelik ifadeler kullandı...

POLİTİKA 11.05.2019, 10:47
Ekrem İmamoğlu: Demokrasi Mücadelemizi Zaferle Sonuca Ulaştıracağız

Ekrem İmamoğlu, Voice of America’nın sorularını yanıtladı...

Açıklamalarından satır başları;

"Şimdi bir adım ileri gidiyoruz. Daha büyük bir adım atıyoruz. Büyük bir hukukçu desteği alacağız. Yanılmıyorsam 50'ye yakın baro açıklama yaptı.

On binlerce avukat bize bu süreçte katkı sunacak. Yani biz sadece olaya sandık güvenliği, sandık sonrası açıklama ve o geceye dönüp bakışımız olmayacak.

YSK'YA GÜVENMİYORUM

YSK dahil, hiçbir gerekçe üretmemeleri noktasında mutlaka çok dikkatli olacağız ve biz bu seçimde belki de dünya tarihinde ilk defa kamunun yapması gereken birçok sorumluluğu toplum olarak yaparak, demokrasi mücadelemizi zaferle sonuca ulaştıracağız.

Şu anda güvenmiyorum. Biz bütün gerekçelerini ellerinden alacak biçimde bir altlık ürettikten sonra… 31 Mart gecesi ben yarım saatte bir toplumu bilgilendirdim, her hususta, her konuda. İnanın aynı şeyi YSK sürecinde de yapmayı planlayabilirim.

Yani giderim, orada hukuki gerekçelerin nasıl yerine getirildiğini, nasıl yapıldığını, kamuoyuna adım adım, yani ‘YSK'ya bırakıp bekleyelim' asla demeyeceğim. Mutlaka o süreçle ilgili de tedbirleri alarak şeffaf bir biçimde toplumu bilgilendireceğim.

BU BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİ AMA KORKU DUVARLARINI YIKMAK ZORUNDAYIZ

Bu bir demokrasi mücadelesi. Ama korku duvarlarını yıkmak zorundayız. Demokrasi mücadelesi korkarak verilmez. Kaldı ki şu an benim verdiğim mücadele, şahsi bir makam mücadelesi değil. Demokrasi mücadelesi ve bunun adı net olarak demokrasi seferberliği.

Dolayısıyla böyle bir seferberlik içerisinde endişe etmeyecek, herkes mutlaka konuşacak. Çünkü benim verdiğim mücadele, sanatçının daha özgür ortamlarda sanatını icra edebilmesi, iş insanının mal varlığının teminat altına alınabilmesi, yani hak, hukuk, adalet kavramlarından bahsediyoruz.

Korkarak konuşmayarak, başarı elde etme şansımız yok. Sanatçılar korkmaz zaten. İş insanları da korkmamalı.

MÜTHİŞ BİR ŞEY BU DEMOKRASİYE OLAN İNANÇ ASLINDA.

"Yoğun bir ilgi olduğunu görüyoruz. İnsanlar partinin ilçe binasına gelip, arabasının anahtarını bırakıp, ‘Bu arabamı size bırakıyorum. 1 buçuk ay boyunca kullanın' ya da bir başka şehirden bir çocuk, ‘Anneler gününe para biriktirdim, 30 liram vardı onu size gönderiyorum' diyor.

Müthiş bir şey. Bu demokrasiye olan inanç aslında. Haklının yanında olma, hukuk arayışının yanında olma. O bakımdan, Türkiye'de insanlarımıza mutlaka güvenelim.”

BİZ İSTANBUL'U NASIL YÖNETECEĞİMİZİ TOPLUMA ANLATACAĞIZ

"Birincisi, bu İBB seçimi dolayısıyla biz İstanbul'u nasıl yöneteceğimizi topluma anlatacağız.

Ama ikincisi ve çok önemlisi, bunun aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi olduğunu ve demokrasiyle ilgili bir seferberlik olduğunu tekrar tekrar hatırlatacağız.

Mağduriyetin yaşatıldığını ve mutlaka demokrasi için kazanmamız gerektiğini hatırlatacağız.

Üçüncüsü de tespitlerimizi insanların önüne koyarak, nasıl bir israf ortamının yaratıldığını, nasıl haksız, hukuksuz işlerin yapıldığını tek tek İstanbullularla paylaşacağız.

Buna dönük hazırlıklarımız var"

Yorumlar (0)