Erken Seçim Öncesi Bedelli Askerlik Yasası Çıkarılır Mı? İyi Parti, CHP ve MHP Konuya Nasıl Yaklaşıyor?

Bedelli askerlik konusu milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Öyle ki çeşitli nedenlerden dolayı askerlik görevini yerine getirememiş çok sayıda genç ve ailesi bu konuda atılacak adımları bekliyor. Erken seçim kararının alınmasının ve konuya ilişkin sosyal medya üzerinden kampanyaların başlatılmasının ardından hükümet ve diğer partilerden konuya dair açıklamalar geldi. Peki yapılan bu açıklamaların ardından erken seçim öncesinde bedelli askerlik yasası meclis gündemine gelir mi? Konuya dair detayları ve yapılan açıklamaları haberimizde değerlendiriyoruz.

POLİTİKA 05.05.2018, 18:27
Erken Seçim Öncesi Bedelli Askerlik Yasası Çıkarılır Mı? İyi Parti, CHP ve MHP Konuya Nasıl Yaklaşıyor?

Bedelli askerlik konucu son dönemlerin en çok gündem maddelerinden biri haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından erken seçim yapılacağının açıklanmasının ardından bu yasanın çıkarılmasını bekleyen milyonlarca vatandaş gözünü yapılacak açıklamalara çevirdi. 

Bedelli askerlik konusu sosyal medya o kadar çok gündem oldu ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal ve bazı vekiller bu konuda açıklamalarda bulundu. 

Yaşanan bu gelişmeler muhalefet partileri tarafından da yankı buldu ve onlarda konuya yaklaşımlarını aktardılar. Hatta, İyi Parti bedelli askerlik konusuna dair bir öneride bulundu. Peki siyasiler bu konuda neler dediler? Yaşanan gelişmelerden sonra bedelli askerlik yasası seçimlerden önce çıkarılır mı? İşte detaylar,

BAŞBAKAN YILDIRIM BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLERİ SEVİNDİRMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bir programda erken seçim konusunda açıklamalarda bulundu. Erken seçim stratejisi ve kararını değerlendiren Başbakan Yıldırım merak edilen konulara ilişkin açıklamalar yapmış ve bedelli askerlik konusuna değinmişti. 

Bedelli askerlik bekleyenlere yönelik olumlu açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım adayları sevindirmişti. Bedelli askerlik konusunda adım atılabileceğini aktaran Başbakan Yıldırım buradan sağlanacak paranın savunma sanayinde kullanılabileceğini söylemişti. 

MAHİR ÜNAL 'GÜNDEMİMİZDE YOK DEDİ'

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaları değerlendirdi ve gündemde bedelli olmadığını açıkladı. Mahir Ünal açıklamalarında ayrıca "AK Parti'nin gündeminde bedelli askerlik yok. O sayın başbakanın kendi görüşü" ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DA BEDELLİ ASKERLİK KONUSUNU DEĞERLENDİRDİ

Bedelli askerlik yasasının çıkarılıp çıkarılmayacağı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya dair konuşmasında bu işlerin istismarını yapanların çok fazla olduğunu söyleyerek bedelli askerlik konusunun seçimlerden sonrası olabileceğine dikkat çekti. 

"Aslında bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Böyle bir durum yok. Ve hele hele bir tarafta tabi Afrin, bir tarafta Fırat Kalkanı harekatı bunların olduğu bir dönemde bunu gündemimize almak şehitlerimize özellikle gazilerimize saygısızlık olur. Bu işlerin istismarını yapanlar da çok çok fazla. Hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, atılması gereken adım varsa bu adımlar atılır. Ama şu anda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil."

İYİ PARTİ'DEN BEDELLİ ASKERLİK ÖNERİSİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından İyi Parti'den bedelli askerlik konusunda bir öneri geldi. İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu bir paylaşımında ''Bizim bir önerimiz var; mazeretleri nedeni ile bedelli askerlik yapmak isteyen gençlerimiz için karar çıksın. Ancak bedelli askerlik yapacak gençlerimizden toplanan paralar, fiili askerlik yapan gençlerimize maaş olarak verilsin.'' önerisini aktarmıştı. 

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NDAN HÜKÜMETE BEDELLİ ASKERLİK ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım tarafından yapılan bedelli askerlik açıklamasının, kısa bir süre sona Mahir Ünal tarafından gündemimizde yok şeklinde değerlendirilmesini eleştirmişti. 

"Sayın Binali Yıldırım, soru üzerine bedelli askerlikle ilgili 'olumsuz bakmıyoruz' gibi bir cümle kullandı. Başbakan bu, sıradan bir insan değil, kabinenin başında. Ama aynı mensubu olduğu partinin sözcüsü kalktı, 'O Binali Yıldırım'ın kişisel görüşüdür, bizi bağlamaz' dedi. Siz böyle bir komediyi, demokrasisi gelişmiş bir ülkede göremezsiniz."

MHP MİLLETVEKİLİ ARZU ERDEM 'MHP'NİN GÖRÜŞÜ BELLİDİR'

MHP Milletvekili Arzu Erdem ile yapmış olduğumu röportajımızda kendisine bedelli askerlik konusuna dair görüşlerini sormuştuk. Bedelli askerlik konusunda MHP'nin görüşünün belli olduğunu ifade eden Arzu Erdem bu konunun gündemlerinde olmadığını ifade etmişti. 

PEKİ BEDELLİ ASKERLİK YASASI SEÇİMDEN ÖNCE ÇIKARILIR MI?

Bedelli askerlik yasasının çıkarılmasını isteyen milyonlarca vatandaş, yasasının çıkarılıp çıkarılmayacağını merak ediyor. Hükümet yetkilileri ve siyasiler tarafından yapılan açıklamaların ardından konuya dair bir adım atılıp atılmayacağı konusu ise henüz bilinmiyor ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bedelli askerlik yasası için seçim sonrasını işaret etti. 

Sizlerde konuya dair görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bedelli Askerlik yasası sizce seçimden önce çıkarılmalı mı yoksa çıkarılmamalı mı? Görüşlerinizi haberimizin altına yorum olarak yazabilirsiniz. 

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…" 

Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

Yorumlar (11)
Admin 1 yıl önce
Secim oncesi bedelli ciksin artik
Ahmet kara 1 yıl önce
Bedelli askerlik secimden once cikarilirsa akp nin lehine olacağı kanaatindeyim.
Muhammed 1 yıl önce
Seçimden hemen sonra inşAllah yaş25 bedel 15 olarak çıkarılacak
Oral aksakal 1 yıl önce
7 aylık çocuğum var 30 yaşındayım özel sektör de çalışıyorum 12 ay askere gitmem demek geride kalan eşim in kirasını verememek geçinmesine katkı sağlayamamak ve döndüğümde tekrar is bulma icin vakit kaybı demek söyleyin bana ben nasıl 12 ay askere gideyim yasanın seçimden önce çıkması gerekiyor yoksa agustos celpinde mecburen ailemi mağdur edip askere gitmem gerekiyor...
Elif Yılmaz 1 yıl önce
Bedelli askerliği çıkmasını bekleyen iki çocuk annesi biriyim.Son 6 aydır tedirgin yaşıyoruz ne olucak diye biran önce çıkmalı ve kesin net konuşulmalı.
Beko47 1 yıl önce
Oyum bedelliye
ali 1 yıl önce
Bir an once çıkmalı seçimden önce sevindirici haber verilmeli duyun artık sesimizi
Ydş 25 bedel 15 1 yıl önce
Kesinlikle cıkmalı türkiyede bedelli bekleyen milyonlarca insan var. Seçimden önce adım atılmalı. Bedellinin cıkması %20 oyun artacagı demektir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın