HDP Milletvekili Zeynel Özen Mecliste "Hızır Lokması" dağıttı

TBMM (AA) - HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Hızır ayı ve orucu dolayısıyla Mecliste "Hızır Lokması" dağıttı. Özen, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, her inancın kendine has kutsal değerleri bulunduğunu ve bu...

HDP Milletvekili Zeynel Özen Mecliste

TBMM (AA) - HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Hızır ayı ve orucu dolayısıyla Mecliste "Hızır Lokması" dağıttı.

Özen, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, her inancın kendine has kutsal değerleri bulunduğunu ve bu değerlerin son derece önemli olduğunu söyledi.

İnanç ve kültürlerde yer alan bu değerlerin yaşatılmasının inancın mensuplarına huzur ve mutluluk verdiğini dile getiren Özen, "Kadim bir inanç olan Aleviliğin kendisine has inanç ve ritüelleri vardır. Bunların başında Hızır anlayışı gelmektedir. Hızır, Alevilerin kendi içlerinde doğurup büyüttükleri ve ihtiyaç duyduklarında yani darda, zorda kaldıklarında çağırdıkları ya da kullandıkları manevi güçtür." dedi.

Özen, Hızır orucu nedeniyle her yıl şubat ayının ikinci perşembe gününün, ulusal bayram ve resmi tatil günü olması için Meclise kanun teklifi sunduklarını belirtti.

Özen'in konuşmasının ardından Alevi dedesi Cemal Şahin, çerağ yakıp gülbenk okudu. Daha sonra basın toplantısına katılanlara "Hızır Lokması" ikram etti.

Toplantıya, bazı HDP ve CHP milletvekilleri katıldı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE