Hüda-Par HDP İle İttifak Yapacak İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, İYİ Parti, ve Demokrat Partisi tarafından yapılan dört partili sıfır baraj ittifakı içerisinde bulunmayan HDP'nin doğu ve güneydoğuda aktif olarak siyaset yapabilecek partiler ile ittifak yapacağı ve bu partinin Hüda-Par'ın da olabileceği ifade ediliyor.

POLİTİKA 05.05.2018, 14:45 05.05.2018, 14:55
Hüda-Par HDP İle İttifak Yapacak İddiası

Gelen detaylara göre; Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T), Kürt Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Azadi Hareketi girişimiyle kurulan 'Kürt seçim ittifakının gelecek hafta Hüda-Par'la HDP'nin de içinde bulunduğu bir ittifak yapılacağı ifade edilirken 24 Haziran seçimlerine girilmesi konusunda görüşmelerin olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Hüda- Par'ı bu yaklaşıma olumlu baktığı ve 5 partinin oluşturacağı seçim ittifa heyetinin geçtiğimiz gün Diyarbakır'da HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ile görüşme yaptığı ifade edildi.

Söz konusu yapılan görüşmeye Kürt siyasetinin önemli isimlerinden olan Ahmet Türk'ünde katılım gösterdiği belirtildi.

Heyet içerisinde ise; KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, KDP Genel Başkanı Sertaç Bucak, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, AZADİ Hareketi Genel Sekreteri Ayetullah Aşiti ve AZADİ Hareketi Siyasi İşler Sorumlusu Sıdkı Zilan'ın bulunduğu belirtildi.

Alınan bilgilere göre seçim ittifakı temsilcilerinin yapmış olduğu görüşmelerde Hüda-Par ile beraber bölge içerisinde geniş ittifak yapılması teklifinin sunulduğu ifade edildi. HDP'nin söz konusu teklifi reddetmediği, parti organlarının görüşü alındıktan sonra yanıt vereceği iddia edildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)