İBB Başkanı İmamoğlu'ndan YSK'ya Yönelik Flaş Açıklamalar!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nde düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısından önce İstanbul'da yaşanan süreç hakkında değerlendirmelerde bulundu...

POLİTİKA 03.05.2019, 14:12
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan YSK'ya Yönelik Flaş Açıklamalar!

İmamoğlu Çamlıca Camisi'nin açılışına katılıp, katılmayacağı hakkında sorulan soruya verdiği yanıtta ise;

"Önemli bir açılış. İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanı'nın da katılacağı bir açılış. Ama ben bir davet almadım.

Davet alsaydım programımı ona göre düzenleyebilirdim.

Ama olsun Ankara'dayız Hacıbayram Veli'ye gideriz o güzel manevi ortamda duamızı ederiz milletimiz, ülkemiz, İstanbul için. Dolayısıyla davet almadım." dedi.

İstanbul seçim süreci ve sandık kurullarına yönelik açılan soruşturmalar hakkında da değerlendirmede bulunan İmamoğlu;

"YSK, Türkiye'de son sözü söyleyecek kurum. Son söz çok önemli. Türkiye'nin demokrasisi için, demokratik süreç için çok önemli. Ağır bir yükleri var.

Bu ağır yükün artık hafiflemesi için milletin beklentisini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum. Zira şu an yapılan şey kendilerini sorgulamaları gibi bir şey oluyor.

Sandık sorumluları ya da sandık kurulları konusunda.

Daha öncesinde itiraz sürelerinin bittiği kendi araştırmalarını yaptıkları kendi atadıkları unsurlar üzerinden arayışlar olarak görüyorum. Ama dediğim gibi hukuki bir süreç devam ediyor. İzliyoruz ama çok tedbirli, temkinliyiz.

Umuyorum Türkiye'nin bunca yıldır verdiği demokrasi mücadelesine katkı sunan, seçimlerin yine en sağlıklı biçimde yapıldığı Türkiye'nin geleceğine aydınlık bir şekilde bakabildiği, 'evet bu ülkede seçimler yapılıyor, kazananda koltuğuna oturuyor' hissinin sağlamlaştırdığı bir karar vereceklerdir. Umuyorum ve bekliyorum." dedi.

MHP Lideri Bahçeli'nin seçim tekrarı çağırı hakkında sorulan soruya ise;

"Ben YSK'yi takip ediyorum sadece." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle metroların merkezi bütçeden yapılan harcamalarının belediyeden kesileceği hakkında soruya cevap veren İmamoğlu;

"Orada aslında belediyenin önemli gelir kaynağı olarak bakmamak lazım sürece. Seçimden önce ve seçimden sonra diye bakıyoruz." dedi.

Diğer konularda da açıklama yapan İmamoğlu sözlerini bu ifadelerle sonlandırdı;

"İzliyoruz elbette. Bunların hukuksal süreçleri var. Bu kararları alırken, seçimlere göre mi yoksa şehirlerin adalet duygusuna göre mi, şehirlerin adil yönetilme duygusuna göre mi karar veriyorlar, inceliyoruz.

Bu konularla ilgili fikirlerimizi elbette beyan edeceğiz. Farklı duyumlarımız da var bazı hazırlıklar açısından. KHK şeklinde. Bütüncül bakıyoruz. İrdeliyoruz. Açıklamalarımız olacak ama alınan karar, hiç de adil bir karar gibi gözükmüyor.

Duyumlar olduğu için içeriğine girmek istemiyorum.

Bütçeye, idari yönetimlerine, meclislerine, büyükşehir ya da belediyeler üzerinden. Kararlar, seçimlere göre değil, o şekilde alınmamalı. Takip ediyoruz.

Biz, yapılmış seçimin üzerine asla başka bir yorum düşünmüyoruz.

Biz, sadece bu seçimi kazandık, kararı bekliyoruz."

Yorumlar (0)