İBB'nin Atatürk portresini İmamoğlu ve ekibi götürdü iddialarına yalanlama geldi!

Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanlığı'na seçildiği anda odasına Atatürk'ün bir vatandaşı dinlerken resmedildiği bir portre astırmıştı. YSK kararının ardından İmamoğlu tablonun, odada kalmasını istediğini ancak belediye çalışanlarının tabloyu geri verdiğini dile getirmişti. İBB bunu yalanlayıp, tabloyu İmamoğlu'nun ekibinin götürdüğünü ifade etmişti. Yeni açıklanan gelişmeye göre o gün tablonun taşınmasıyla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

POLİTİKA 13.05.2019, 11:07 13.05.2019, 11:52
İBB'nin Atatürk portresini İmamoğlu ve ekibi götürdü iddialarına yalanlama geldi!

YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenme kararı ve beraberinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptali kararı verilmişti. İptal kararının ardından, İmamoğlu’nun başkanlık makamına astırdığı Atatürk portresi tartışma konusu olmuştu.

'Şahsa özel olduğu için alındı' açıklaması yapılmıştı

İmamoğlu’nun ekibi, Atatürk resmini Başkan’ın belediyeye hediye ettiğini söyleyerek almak istemedi. İddiaya göre; ekip belediyeden ayrılmak üzere iken, tablo son anda yerinden söküldü ve gitmek üzere olanlara verildi. Bu bilginin kamuoyuna yansıması ile birlikte İBB açıklama yapmış ve şöyle demişti:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makam odasındaki Atatürk Portresi’nin bulunduğu yerden kaldırıldığı yönündeki bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve iddialara ilişkin yapılan incelemede; Sayın Ekrem İmamoğlu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Kubilay Bayrak ve Başkan Danışmanı Murat Ongun’un özel asistanı Burcu Ciner tarafından 07 Mayıs 2019 tarihinde Başkanlık makamındaki özel eşyalarla birlikte Atatürk Portresi de ‘şahsa özel' olduğu gerekçesiyle alınmıştır.”

İBB Genel Sekreteri talimat vermiş

Odatv'nin yayınladığı haberdeki görüntüye göre tabloyu önden tutan ve makamdan çıkaran kişilerden öndeki İBB Özel Kalem personeli Sezgin İli. Tabloyu diğer ucundan tutan kişi ise yine İBB Özel kalem personeli Mustafa Karabıyık. İki personelin de özel kalemde odacı olduğu ve İBB Genel sekreteri Hayri Baraçlı’nın talimatıyla tabloyu yerinden kaldırdıkları belirlendi. Böylece İBB’nin açıklaması yalanladı.

Yorumlar (0)