İçişleri Bakanı Soylu'dan ABD'nin 12 Eylül Belgelerini Yayınlamasına Tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'de bir yayın kuruluşu tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen ve 12 Eylül Darbesi olarak bilinen darbeye dair gizli konuşmaları yayınlamasına dair açıklamalarda bulundu.

POLİTİKA 16.09.2018, 21:13 16.09.2018, 21:23
İçişleri Bakanı Soylu'dan ABD'nin 12 Eylül Belgelerini Yayınlamasına Tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın 57. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programına katıldı.

Burada program kapsamında kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin 12 Eylül Darbesine ilişkin bazı konuşmaları yayınlamasına dair açıklamalarda bulundu. 

BAKAN SOYLU'DAN ABD'YE TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’de gerçekleştirilen 12 Eylül darbesine dair bazı belgeleri yeni yayınladığını vurguladı. Bir yayın kuruluşu tarafından paylaşılan belgelerde ABD'nin Türkiye'de gerçekleştirilen darbeyle bağlantısı olduğu anlaşılıyor. Bakan Soylu bu konuda yapmış olduğu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı. 

"Bir yayın kuruluşu, yabancı istihbarat örgütlerinin o darbe ile ilgisini kanıtlayan yazışmaları paylaştı. Hiç ilgilenmedim çünkü sürpriz değildi, bilmediğimiz bir şey de değildi. Türkiye'de demokrasiyi kesintiye uğratma için yapılmış her eylemde mutlaka bu ülkenin sınırları dışında yapılmış bir kurgu vardır. Üzerinden yıllar geçti, hala uğraşıyorlar. 15 Temmuz’da denediler. Fırsat bulsalar yine yapacaklar. O açıklanan belgelerden, bizim burada söylediklerimizden asla utanmayacaklar.''

12 EYLÜL DARBESİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Eylül darbesine dair yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye'de darbeyi gerçekleştirenlere milletin sağlam ceza verdiğini söyledi. 

"Darbeyi yapanlar özür dilemedi, alkışlayanlar özür dilemedi, hükmü verenler özür dilemedi. Üniversitelerde bunlara zemin hazırlayanlar, hala isimlerini hala orada tabelada çakılı bulunduranlar özür dilemedi. Darbeden sonra yeni yönetime kredi açanlar özür dilemedi. Yaptılar ve pişkin pişkin yollarına devam ettiler. Millet de oturdu kendi yarasını kendi sardı. Millet kendi yarasını sardı ama çok sağlam sardı. Ceza kestiklerine de sağlam ceza kesti. Onları tarihe gömdü. Karşılarına ne zaman çıkıp bir şey istedilerse millet onları ellerinin tersi ile itti"

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)