İstanbul seçimlerini iptal eden 7 YSK üyesine suç duyurusu ve meslekten men başvurusu yapıldı

CHP'den üç dönem milletvekilliği yapmış Avukat Atilla Kart, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden sonra İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik talebi değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu'nun red oyu veren 7 üyesi hakkında Yargıtay ve Danıştay'a suç duyurusunda bulunulduğunu ve meslekten men başvuru yapıldığını ifade etti.

POLİTİKA 16.05.2019, 17:27 16.05.2019, 18:22
İstanbul seçimlerini iptal eden 7 YSK üyesine suç duyurusu ve meslekten men başvurusu yapıldı

İstanbul seçiminin yenilenmesi yönünde oy kullanan 7 YSK üyesi için suç duyurusunda bulunuldu. CHP'den üç dönem milletvekilliği yapmış Avukat Atilla Kart, söz konusu duyuruyu sosyal medya hesabından paylaştı.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden sonra İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik talebi değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin sandık kurulu üyeleri ile ilgili itirazları doğrultusunda sadece İBB seçiminin iptal ederek, 23 Haziran'da yapılmasına karar vermişti.

"Mesleğin onurunu bozan..."

Avukat Atilla Kart, bugün sosyal medya hesabından "YSK'nın 7 üyesi hakkında mesleğin onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni yok eden, görevini doğru ve tarafsız yapmadığı kanısını yaratan işlem ve ilişkilerinden dolayı, Yargıtay ve Danıştay'a suç duyurusu yapıldı." şeklinde açıklama yaptı.

Kart'ın açıklamasının devamı şu şekilde:

"7 üye hakkında; 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 68/a,b,c maddeleri uyarınca, meslekten çıkarma cezasının uygulanması ve adli sürecin başlatılması talebinde bulunulmuştur.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur."

Yorumlar (0)