İyi Parti Lideri Akşener: HDP'nin Barajı Geçeceğini Düşünüyorum

İYİ Parti Lideri Meral Akşener katıldığı bir televizyon programında merak edilen konulara dair açıklamalarda bulundu. Özellikle seçim, terör ve FETÖ konularını değerlendiren Meral Akşener bu konulara dair çarpıcı açıklamalar yaptı.

POLİTİKA 14.06.2018, 20:15 15.06.2018, 00:41
İyi Parti Lideri Akşener: HDP'nin Barajı Geçeceğini Düşünüyorum

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bitlis'in Tatvan ilçesinde Star TV canlı yayınına katıldı. Burada seçim sürecine dair açıklamalarda bulunan Meral Akşener kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. 

FETÖ iddiaları, Selahattin Demirtaş'ın adaylığı ve terör konularını değerlendiren İyi Parti Lideri Akşener, İkinci tura Muharrem İnce kalırsa desteklermisiniz sorusuna yanıt verdi. Meral Akşener'in konuşmanın satır başlarını sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

Selahattin Demirtaş'ın Adaylığı

“Ben Selehattin Demirtaş’ın adaylığı için şöyle dedim; YSK adayılığını onayladı. Temiz kağıdı aldı. Aday olması devlet kurumları tarafından onaylanan bir şahsın hapishanede kalması Türkiye’deki demokrasinin dışarıdan nasıl görülmesine neden olur? Benim dediğim bu. Beni neredeyse PKK'lı ilan edeceklerdi. Ben sadece ilkeler üzerinden konuştum. Bunun üzerine beni AKP'liler PKK'lı yaptı, bir kısmı FETÖ'cü yaptı, Pervin Buldan faili meçhulcu yaptı. Bunun sebebi Sayın Erdoğan'ın ikinci turda karşısında beni görmek istememesi.”

FETÖ İddiaları

“2,5 yıldır bana FETÖ'cü diyorlar. Ben diyorum ki bu devlet bu kadar gayri ciddi yönetilemez. Bu kadar iftira atılıyorsa, bunun gereğinin yapılması lazım. Türkiye'de ciddiyet eksikliği var, gayri ciddilik fazlasıyla var. Sayın Başbakan verecek bunun talimatını o zaman beni tutuklasınlar. Bu devleti iki paralık eden bir söylemdir. Ben FETÖ'yü bir kere gördüm. Beni MHP'li Celal Adan götürdü. 2002'den 2007'e kadar Erdoğan başta olmak üzere herkesin, bürokraside bunlarla el sıkışması üzerine, devletin geldiği nokta ortada. 2015 seçimlerinde, madem ben karışık ilişkileri olan insanım, niye madem bana Başbakan Yardımcılığı teklif ettiniz?”

Terör Konusu

“Terör ile yapılan operasyonlara kesinlikle ‘yanlış yapıyorsunuz' demeyiz. Ama ciddiyet lazım, bu işler davulla zurnayla yapılmaz. Oradaki insanlar ana kuzuları. Bizim onları gözümüzden esirgememiz lazım. Ama dış politika ve terör mücadelesi kesinlikle iç politikaya malzeme edilmemeli. Allah aslanlarımızın yardımcısı olsun! Çözüm süreci olduğu zaman, MHP bu müzakereyi AKP'nin yapmasına karşı çıktı. Hesabın sandıkta görülmesini istedi. Başarılı olursa MHP'nin dükkanı kapatacağını, başarılı olmazsa AKP'nin dükkanı kapatacağını düşündü. Bir siyasi olayı, tüccar mantığıyla çözemezsiniz. Kakara kikiriyle çözemezsiniz. 2002'de sıfır terör vardı. Sonra nasıl bu duruma geldik? Hendekler sırasında Bitlis'e gittik, benden büyük bir abimiz geldi. Dedi ki, ‘Tam 12 km yol yürüdüm’ niye deyince ‘Hendek kazıldı’ dedi. Gittik valiye söyledik, valiler, ‘Hükümet bize kafanızı çevirin talimatını verdi’ dediler.”

HDP Barajı Geçebilir

“Ben HDP'nin barajı geçebileceğini düşünüyorum. Herhangi bir ittifak içinde yer alsalardı, belki oylarını konsolide edemeyebilirlerdi. Erdoğan'ın A,B,C planlarının olması, seçimin zaten ikinci tura kalacağını kabul ettiği anlamına geliyor. Ayrıca Millet İttifak'ının da üstün geleceğini düşünüyor. Gideceğini bildiği için, erken seçim tehdidini yaptığını düşünüyorum.”

İkinci Turda İnce'ye Destek Verir mi?

“Ben en başından hem şahsi olarak, hem parti lideri olarak açıkladım destek vereceğimi. Seçmenlerimden oy isteyeceğim, çalışacağım. Ekmeleddin Bey'e bile çok çalıştık. Yardımcılık işine parti divanında tartışmamız lazım. Çok bir şey de belli değil, meclisten daha çıkmadı. Bizim aldığım oylar MHP ve AKP seçmeninden geliyor. Bu insanlar CHP seçmenine oy verir mi? Bilemiyorum.”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)