KONDA 23 Haziran İstanbul Seçim Anketi Sonucu! 23 Haziran 2019 İstanbul Seçimi Son Anket Sonuçlarında Durum Ne?

23 Haziran İstanbul seçimlerine çok az bir zaman kala anket sonuçları açıklanmaya devam ediyor. KONDA araştırma şirketi tarafından 23 Haziran İstanbul seçimi hakkında düzenlenen son anket sonucu açıklandı. Peki İstanbul seçimi son anket sonuçlarında durum ne? İşte merak edilenler...

POLİTİKA 19.06.2019, 18:04
KONDA 23 Haziran İstanbul Seçim Anketi Sonucu! 23 Haziran 2019 İstanbul Seçimi Son Anket Sonuçlarında Durum Ne?

KONDA araştırma şirketi tarafından 15 Haziran 2019- 16 Haziran 2019 tarihlerinde 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik anket düzenlendi.

23 Haziran'a çok az bir zaman kala düzenlenen son anket sonucunda çıkan sonuçlar seçmeni heyecanlandırdığı gibi hâla kararsız olan seçmenlerde bulunuyor. 

KONDA araştırma şirketi tarafından düzenlenen 23 Haziran İstanbul seçimi son anket sonucunda ise Ekrem İmamoğlu’nun oyu yüzde 54, Binali Yıldırım’ın oyu ise yüzde 45 olarak açıklandı...

Konda araştırma ve danışmanlık a.ş. tarafından yapılan açıklamada ise;

"Sayın abonemiz,

Bu açıklama, KONDA Barometresi Siyasal ve Toplumsal Araştırmalar Dizisi abonelerine gönderilmektedir. Abonelik sözleşmelerindeki özel maddeye dayanılarak ve abonelerimizin verdiği yetki ve hak kapsamında yapılan açıklama, bugün içinde www.konda.com.tr sitesinde de yayımlanacaktır.

Açıklamanın dayanağı olan araştırma, 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle bulgularımız yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine dair 7 gün önceki eğilimleri ve tercihleri içermektedir.

Araştırma kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 157 mahallede 3498 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşülmüştür. Her bir mahallede gerçekleştirilen 24 anket için yaş ve cinsiyet kotası uygulanmıştır. Örneklem, ADNKS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) verilerine dayalı mahallelerin nüfus büyüklükleri ve eğitim seviyeleri verileri ile 1 Kasım 2015 Genel Seçim mahalle sonuçları katmanlandırılarak hazırlanmıştır.

23 HAZİRAN İSTANBUL SON SEÇİM ANKETİ SONUCU

Araştırma, İstanbul’un 18 yaş üstü yetişkin nüfusunu temsil eden deneklerin saha çalışmasının yapıldığı günlerdeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tercihlerini yansıtmaktadır. Araştırmanın bulgularının hata payı, yüzde 95 güven aralığında +/- 1,8, yüzde 99 güven aralığında +/- 2,4’tür.

Yerel Seçimler sürecinde adayların belli olduğu Ocak ayından bu yana gerçekleştirilen araştırmaların bulgularının seyri, 31 Mart Yerel Seçimlerindeki İBB Başkanlık oy dağılımıyla beraber aşağıdaki grafiktedir.

31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin ve geçersiz oyların toplam oranıdır. Partilerin oy oranları resmi sonuçların seçime katılmayan seçmenler de dâhil edilerek yeniden hesaplanmasıyla elde edilmiştir.

Yüzde 9,4 kararsız veya oy kullanmayacak seçmeni orantılı bir şekilde dağıttığımızda ise Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 54, Binali Yıldırım’ın yüzde 45 oy oranına ulaşacakları hesaplanmaktadır.

Saygılarımızla, bilgilerinize sunulur. ifadeleri yer almaktadır...

Yorumlar (1)
Fırat 6 ay önce
Puahahaha buna çok güldüm
Bu araştırma gösteriyor ki anket şirketleri çok gereksiz derhal kapatılmalı algı yapmamalı