Millet Partisi'nden Millet İttifakına İtiraz!

Millet Partisi tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz geldi. Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, İYİ Parti ve Demokrat Parti olmakla beraber 4 partiden oluşan Millet İttifakı’na itiraz yapıldı. Söz konusu ittifak isminin "Millet" olmasına yönelik olarak yapılan itiraz Millet Partisi tarafından YSK'ya iletildi.

POLİTİKA 08.05.2018, 08:48 08.05.2018, 09:06
Millet Partisi'nden Millet İttifakına İtiraz!

Söz konusu Cumnhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saddet Partisi ve Demokrat Parti arasında imzalanan 4'lü ittifaka itiraz geldi.

4'lü ittifakın adının "millet" olması sebebiyle Millet Partisi tarafından Siyasi Partiler Yasası'na göre bu adın ittifak unvanı olarak kullanılmasının yanlış olduğu öne sürüldü.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınacak karara göre detaylar gelecek günler içerisinde netlik kazanacak.

Ayrıca Siyasi Partiler Yasası'nın kullanılamayak parti adları ve işaretler başlıklı olarak 96. maddesi içerisinde bu hükümlere yer veriliyor;

“Anayasa Mahkemesi’nce temelli kapatılan veya siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimleri, amblemleri, rumuzları, rozetleri ve benzeri işaretleri aynen veya iltibasa mahal verecek şekilde başka bir siyasi partice kullanılamayacağı gibi daha önce kurulmuş Türk devletlerine ait topluma mal olmuş bayrak, amblem ve flamalar da siyasi partilerce kullanılamaz. Komünist, anaşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi parti kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz."

“İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, ittifak protokolünde, oy pusulasında kullanılacak ittifak unvanını belirleyebilirler.

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na göre kullanılamayacak unvanlar ittifak adının belirlenmesinde de kullanılamaz. İttfak unvanı dışında işaret, amblem ve logo belirlenemez” ifadeleri yer alıyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)