Muharrem İnce'den Bedelli Askerlik Açıklaması! Buna Gerek Kalmayacak, Sistem Değişecek

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce katıldığı bir televizyon programında askerlik konusuna dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu konuda çeşitli düşüncelerinin olduğunu ifade eden Muharrem İnce, bu konuda detaylı açıklamayı daha sonra yapacağını söyledi.

POLİTİKA 26.05.2018, 21:19 26.05.2018, 21:35
Muharrem İnce'den Bedelli Askerlik Açıklaması! Buna Gerek Kalmayacak, Sistem Değişecek

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce seçim çalışmaları kapsamında bir televizyon programına konuk oldu. Burada seçim vaatlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Muharrem İnce, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 

Muharrem İnce'nin üzerinde durduğu konulardan biri de bedelli askerlik ve profesyonel ordu konularında oldu. 

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce katıldığı televizyon programında kendisine yöneltilen "Cumhurbaşkanı olduğunuz takdirde bedelli askerlik gündeminizde olacak mı?" sorusuna yanıt verdi. Muharrem İnce bu konuda çalışmasının olmadığını ancak bu konuda farklı adımlar atacaklarını söyledi. 

Üzerinde düşündüğü projesinde askerlik konusunda yeni bir düzenleme yapacağını söyleyen Muharrem İnce herkesin 2 ay temel askerlik eğitimi alacağını daha sonra 10 ay da ise isteyenin asgari ücretli, isteyenin kamu da görevli olarak yapabileceğini söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce konuşmasında ayrıca konuya dair detayları daha sonra açıklayacağını bildirdi. 

"Hayır yok, kızabilirler. Şu anda yok ama askerlikle ilgili yeni bir model ortaya koyacağız. Çok yakında, ayın 24'ünden sonra açıklayacağız. Yani şöyle olabilir, herkes 2 ay askerlik yapar, geri kalan 10 ayı isteyen asgari ücretli, isteyen kamuda görevli, profesyonel orduya geçişin temelleri atılacak. Yeni bir model, mesai kavramlarıyla ilgili yeni model. Bu yeni modelle, bedelli askerliğe gerek kalmayacak zaten. Şu anda klasik olduğu gibi bir model benim aklımdan geçmiyor ama askerliği toptan değiştirmek aklımdan geçiyor. Yani bütün Türk vatandaşları 2 ay boyunca silah altına alınacak ve temel eğitimleri alacaklar. Ondan sonra çeşitli planlamalarla modeli değiştirebilir, geliştirebiliriz"

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)