Muharrem İnce’nin Kitabını Kaynak Gösterdiği Nasuhi Güngör'den Yalanlama Geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yaptığı açıklamalarla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gülen ile olan ilişkisini Nasuhi Güngör'ün kitabında yer alan detaylarla açıklamasından sonra Güngör'den yalanlama geldi.

POLİTİKA 30.05.2018, 17:25
Muharrem İnce’nin Kitabını Kaynak Gösterdiği Nasuhi Güngör'den Yalanlama Geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak; "Partiyi kurmadan önce Fethullah Gülen'le görüştü" ifadelerinde bulunan ve bu detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yalanlanan Muharrem İnce, Kırşehir mitinginde Gülen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüştüğü detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

TRT eski Haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün kaleme aldığı “Yenilikçi Hareket” isimli kitap içerisinde yer alan 2000 yılında Erdoğan ile Fethullah Gülen'in görüştüğünün detaylarının olduğu bölümü okuyan İnce;

Şimdi elimde bir kitap var. Erdoğan'ın resmi, Yenilikçi Hareket. Nasuhi Güngör. Erdoğan'ın yakın arkadaşı. Bu arkadaşı 17-25 Aralık'tan sonra TRT Haber Dairesi Başkanı yaptı.

Yani buna güveniyor, bu dostu. Aldı TRT Haber Dairesi başkanı yaptı. Bu şahsiyet bir kitap yazmış. Kitabın 89'uncu sayfasını okuyorum. Erdoğan sen de dinle ama kumandayı sakın duvara atma.

Erdoğan 2000 yılı mayıs ayında ABD'ye yaptığı gezide uzun süre orada yaşayan Fethullah Gülen ile de bir araya geldi. Erdoğan Gülen görüşmesi muhtevasından çok uzun yıllardır birbirine hayli mesafeli olan iki farklı ekolün bir araya gelmesi açısından hayli dikkat çekiciydi.” dedi.

Yazdığı kitabın detayları paylaşılmasından sonra Nasuhi Güngör'den yalanlama geldi ve;

Bugün Kırşehir'de Muharrem İnce'nin Yenilikçi Hareket kitabım üzerinden yaptığı konuşmayla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Söz konusu kitap yaklaşık 20 yıl önce yayınlandı.

O dönem AK Parti'nin kuruluş sürecine dair bazı iddiaları içeriyordu. Kitapta geçen ‘Tayyip Erdoğan-Fethullah Gülen görüşmesiyle ilgili iddialar, ne yazık ki somut herhangi bir bilgiye ve belgeye değil, tamamen o dönemdeki bazı dedikodulara dayanmaktadır.

Zaten kitapta da buna dair hiçbir bilgi ya da belgeye atıf yoktur.

Üzülerek ifade edeyim ki, bizzat kendi yazdığım bu iddiaların kamuoyuna bilgi ya da belge gibi sunulacak hiçbir yanı yok. Ne gazeteciliğim, ne de bugüne kadar yaptığım herhangi bir görev bu kitaptaki söz konusu iddiaları doğru kılmaz.

Ayrıca söz konusu iddiaya Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından en net ve açık biçimde cevap verilmiştir.

Buna rağmen herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan bu sözlerin, yıllar sonra bir delilmiş gibi sunulmasının takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Nerede ve hangi konumda olursam olayım, benim yıllar önce yazdığım mesnetsiz bir iddianın FETÖ'yle mücadeleye ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavizsiz duruşuna en küçük bir zarar getirmesine asla razı olamam.

Sayın Cumhurbaşkanımızın FETÖ ve benzeri uluslararası şebekelerle mücadelesine gölge düşürmeyi hedefleyen hiçbir sözün ve iddianın, 20 yıl önce de olsa, altında imzam bile bulunsa savunulacak bir yanı olamaz" dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)