Numan Kurtulmuş'dan İttifak Açıklaması!

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş sorulan sorulara yanıt verdi. Milliyet'e konuşan Kurtulmuş yerel seçimlerde ittifakla alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu.

POLİTİKA 03.09.2018, 08:14 03.09.2018, 14:53
Numan Kurtulmuş'dan İttifak Açıklaması!

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş sorulan sorulara yanıt verdi.

Kurtulmuş Milliyet'in sorularını yanıtlarken yerel seçimlerin yanı sıra ABD'nin tavrı ile alakalı olarak detayları paylaştı.

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik son tavırlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemde yaşadığımız krizin genel, ekonomik ve siyasi şartlardan kaynaklanan bir tarafı olduğu gibi, bir de maalesef Sayın Trump'ın ve ABD'nin şu anki mevcut yönetiminin tavrından kaynaklanan tarafları var.

Öncelikle saydığımız üç temel nedene bakmak gerekiyor, Türkiye-ABD arasındaki bu gerginleşmede... Bunlardan ilki, dünya yeni bir politik sürece giriyor.

Çok daha sert bir siyasal kutuplaşmanın yaşanacağı döneme giriyoruz. Bu sadece bölgemiz için değil bütün dünya için geçerli bir durumdur.

İkincisi, bu siyasal kutuplaşmanın getirdiği bir ekonomik kutuplaşma... Önce siyasi kutuplaşma gerçekleşti, Suriye ölçeğinde vekalet savaşları üzerinden Amerika ve Rusya'yı karşı karşıya getiren bir süreç yaşandı.

Şimdi ticaret savaşları başladı ve şu anda bir tarafında ABD'nin, diğer tarafında Çin'in olduğu iki kutuplu bir ekonomik kutuplaşma gerçekleşti.

YEREL SEÇİMLER

Bu seçim, her zamankinden daha fazla, yerel adayların çok önemli olduğu bir seçim olacak. Cumhurbaşkanımızın karizması, vasıfları, partiyi sürükleme özellikleri partimizin en değerli kısmıdır.

Her adayımızın Cumhurbaşkanımızın bu gücünü, partinin misyonunu taşıyacak potansiyelde olması lazım.

Adaylarımızın hem halk tarafından sevilen güçlü adaylar olmasına hem mütevazı adaylar olmasına yani kabiliyetli, kapasitesi yüksek adaylar olmasına gayret edeceğiz.

Türkiye'nin alternatifsiz olmadığını görmeleri lazım... Bu, birilerini kızdırmak için ya da laf olsun diye söylenmiş bir söz değil, bu bir gerçek...

Dış politika alternatifi Türkiye kadar çok olan başka bir ülke yok. Biz bir zamanlar, eski Türkiye'de olduğu gibi tek bir ittifaka mahküm ve mecbur değiliz.

Jeostratejik bakımdan dünyanın en önemli, en hassas noktasında oturuyoruz.

Ama asla başkasından gelecek ianeleri, yardımları bir köşede el avuç açıp bekleyen bir Türkiye olmayacağız asla böyle hareket etmeyeceğiz. Kendi gücümüzü, bütün imkanlarımızı kullanarak daha da gelişecek ve büyüyeceğiz.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)