Seçimlerin Ardından Ankara'da KHK Mesaisi Yaşanıyor

24 Haziran seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Ankara'nın gündeminde Kanun Hükmünde Kararname'ler olduğu öğrenildi. Uyum düzenlemeleri, Cumhurbaşkanlığı teşkilatı, bakanlık personelleri, iade ve ihraçlar ile ilgili çok sayıda başlığın yer alacağı düşünülen KHK'ların hafta sonunda çıkması bekleniyor.

POLİTİKA 28.06.2018, 01:13
Seçimlerin Ardından Ankara'da KHK Mesaisi Yaşanıyor

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem genel milletvekilliği sonuçlarının açıklanmasının ardından hükümet mesaiye başladı bile. Milli Gazete'de yer alan habere göre, Ankara'nın gündeminde Kanun Hükmünde Kararname'ler yer alıyor. 

Ankara kulislerine göre bu hafta sonu birden fazla alanda KHK çıkması oldukça yüksek bir ihtimal. Uyum düzenlemeleri, Cumhurbaşkanlığı teşkilatı, Bakanlık personelleri, ihraç ve iade konularını kapsayacak olan Kanun Hükmünde Kararnameler, Ankara'nın ilk gündem maddeleri arasında yer alıyor.

ANKARA'NIN GÜNDEMİNDE KHK'LAR YER ALIYOR

Seçimlerin ardından yönetim sisteminin değişmesi ve Başbakanlık sisteminin sona ermesinin ardından bu kurumda çalışan personel ve birleştirilen diğer kurumların personelleri için düzenlemeler yapılması bekleniyor. Söz konusu düzenlemelere göre, bu kurumlarda görevli personellerin bir kısmının Cumhurbaşkanlığına, geri kalanların ise Devlet Personel Başkanlığına gönderilmesi, Devlet Personel Başkanlığında oluşacak personel havuzundan da bakanlıklara atamalarının yapılması ön görülüyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları açıklanan düzenlemelerden biri uyum düzenlemeleri; sistem değişikliğinin somut ve nihai adımı olarak öne çıkan bu düzenlemelerin açıklanan yeni teşkilatlanma yapısı için uyum düzenlemeleri olmazsa olmazlardan biri olarak gösteriliyor. Söz konusu uyum düzenlemeleri ile Cumhurbaşkanlığı teşkilatı da şekillenmesi bekleniyor. 

Hafta sonu çıkarılması beklenen KHK'larda ise iade ve ihraçlara ilişkin çalışmaların yer alıp almayacağı konusu ise net değil. Bu konuda ortaya atılan iddialara göre özellikle ihraçlar seçim sonrasına bırakılarak seçime etki edilmemesi amaçlandı. Bu kapsamda kurumlardan ihraç edilecek personeller için en doğru süreç seçim sonrası olarak ön görüldü. İhraçların yanında ayrıca yargı tarafından aklanan ancak henüz görevlerine iade edilmeyen vatandaşların da KHK ile görevlerine iade edilmesi bekleniyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)