Seçmen Kütüğü Listelerinin Yayımlanacağı Tarih Belli Oldu

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) tarafından yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi yönelik usul ve esaslara ilişkin kararlar resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

POLİTİKA 27.04.2018, 08:30 27.04.2018, 09:23
Seçmen Kütüğü Listelerinin Yayımlanacağı Tarih Belli Oldu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'nün 2 Mayıs Çarşamba TSİ 08.00'de www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilmesine, 12 Mayıs Cumartesi TSİ 17.00'de de ilanın sona erdirilmesine karar verildiği açıklandı.

Bununla beraber Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan YSK kararına göre yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenlerin gümrük kapılarında 7 Haziran 2018 tarihinden 24 Haziran 2018 pazar gününe kadar Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda ise 30 Haziran Cumartesi'den 8 Temmuz Pazar'a kadar oy kullanabileceklerine yer verildi.

Diğer yandan yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlar bulundukları ülkelerde oy kullanma tarihleri ve gün sayısı farklılıklarına göstermekle beraber ilk tur için 7- 19 Haziran Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda ise 30 Haziran ve 4 Temmuz tarihlerinde oy kullanabileceklerine yer verildi.

Söz konusu alınan karara göre seçim takviminde belirtilen süreler içerisinde yeni seçmen sıfatlarını kazananların yanı sıra yerleşim yerlerini değiştiren seçmenlerin Yurt dışı seçmen kütüğüne yazılabilmelerini sağlamak amacıyla ilan süresinin belirleneceğine yer verildi.

Yurt dışı seçmen kütüğünün 2 Mayıs 2018 çarşamba gübü TSİ 08:00'de bunun yanı sıra; www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilmesine karar verilirken 12 Mayıs Cumartesi TSİ 17.00'de de ilanın sona ereceğine karar verildiği belirtildi.

Bu detaylara göre; seçmen kütüğü genel müdürlüğü tarafından 30 Nisan 2018 tarihinden Pazartesi gününden önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden oy verme günü itibarıyla 18 yaşını dolduracak olan ve yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarına ait bilgilerin toplanacağına yer verildi.

Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri 2 Mayıs Çarşamba saat 08.00'de askıya çıkacağı ifade edilirken, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'de askıdan indirileceği açıklandı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)