26 Haziran 2016 Pazar 10:20
TBMM'nin Bu Haftaki Gündemi
 Meclis, 1 Temmuz'da tatile girmeden çalışmalarını sürdürecek. TBMM Genel Kurulunu yoğun bir gündem bekliyor. Genel Kurul, yarından itibaren tüm hafta boyunca çalışacak, daha sonra Ramazan Bayramı nedeniyle çalışmalarına ara verecek.

Genel Kurul, Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) verdiği desteğin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'ni yarın görüşecek. 

Tezkerede, UNIFIL'in görev süresinin 31 Ağustos 2016'da sona ereceği, ancak görev süresinin bu tarihten sonraki dönem için yenilenmesi yönünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından ağustos ayı içinde bir kararın kabul edilmesinin beklendiği belirtilerek, TSK unsurlarının 5 Eylül 2016'dan itibaren 1 yıl daha UNIFIL Deniz Görev Gücüne iştirak etmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için izin talep edildi. 

Tezkerenin görüşmelerinin ardından yüksek yargıya ilişkin düzenleme Genel Kurulda ele alınacak. 36 maddeden oluşan Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarısı, "temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülecek.

Tasarıya göre, Danıştay daire sayısı en geç 3 yılda 17'den 10'a düşürülecek. Danıştay üyeleri 12 yıl için seçilecek, bir kişi iki defa Danıştay üyesi seçilemeyecek.Tasarı kanunlaşıp yürürlüğe girdiği tarihte Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek. Ancak Danıştay Başkanı, başsavcısı, başkanvekilinin üyelikleri devam edecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Danıştaydaki kadro sayısı 116 olacak, bu sayı 90'a düşünceye kadar, boşalan her iki üyelik için bir üye seçimi yapılacak. 

Tasarı kanunlaşıp yürürlüğe girdiği tarihte Yargıtay üyelerinin üyelikleri sona erecek. Ancak Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, birinci başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcıvekilinin Yargıtay üyelikleri devam edecek. Yargıtay üyeleri 12 yıl için seçilecek. Bir üye iki defa Yargıtay üyesi seçilemeyecek. Yargıtay'daki 23 hukuk dairesi ile 23 ceza dairesi sayısı en geç 3 yıl içinde 12'ye indirilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Yargıtaydaki kadro sayısı 300 olacak, bu sayı 200'e düşünceye kadar, boşalan her iki üyelik için bir üye seçimi yapılacak.

 Tasarıyla, terör davaları, il merkezlerindeki ağır ceza mahkemelerinde görülecek. 

Düzenlemeyle; kayyım atanan şirketlerin yönetim organı ile ortaklık payları idare yetkileri de kayyıma devredilecek. Kayyımların görevleriyle ilgili tazminat davaları devlet aleyhine açılacak. Devlet, ödediği tazminatı görevini kötüye kullanan kayyımlara rücu edecek.

Genel Kurul, yarından itibaren cuma da dahil olmak üzere geç saatlere kadar mesai yapacak. 

Siyasi partilerin grup toplantıları salı günü gerçekleştirilecek. 

-Komisyonlar

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak. 

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, yarınki toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüşecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa tasarısını 28 Haziran Salı günü ele alacak.

Başta cinsel istismar olmak üzere çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu, 30 Haziran Perşembe günü yapacağı toplantıda, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi, Yargıtay ve STK temsilcilerini dinleyecek.

AA | Kamupersoneli.net
 
Son Güncelleme: 26.06.2016 10:27
Anahtar Kelimeler:
Genel KurulMeclisTbmm
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.