Tekrar Gençlik ve Spor Bakanlığına Getirilen Akif Çağatay Kılıç Kimdir?

65. Hükumet Bakanlar Kurulu listesinde değişmeyen isimlerden biri de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç oldu. Peki Akif Çağatay Kılıç kimdir? Siyasi hayatı nedir?

POLİTİKA 24.05.2016, 14:13 24.05.2016, 14:22
Tekrar Gençlik ve Spor Bakanlığına Getirilen Akif Çağatay Kılıç Kimdir?
65. Hükumet Gençlik ve Spor Bakanlığına tekrar getirilen Akif Çağatay Kılıç hayatı:

Akif Çağatay Kılıç 15 Haziran 1976'da Almanya'da doğdu. Türk siyaset bilimci ve TBMM 24. dönem milletvekilidir. 2011 Türkiye genel seçimleri ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili seçildi. Çağatay Kılıç, 60'lı ve 70'li yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekilliği yapan İlyas Kılıç'ın torunudur.

Eğitim Hayatı

Çağatay Kılıç, 1976 yılında Almanya'nın Siegen şehrinde doğdu. Aslen bugün Samsun'un İlkadım ilçesi sınırlarında yer alan Ataköylü olan Kılıç, 10 yaşına kadar Almanya'da yaşadı ve ailesinin Türkiye'ye dönmesiyle birlikte İstanbul Işık Lisesi'nde bir yıl okuduktan sonra, liseyi İstanbul Alman Lisesi'nde bitirdi. Lisans eğitimini ise İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde tamamladı.

Kılıç, daha sonra Sabancı Holding'in Londra Bürosu'nda satın alma uzmanı olarak bir yıl çalıştı. Siyasete Cüneyt Zapsu'nun danışmanı olarak başladı. 1 yıl süren bu görevinden sonra başbakanlığa geçerek uzun bir dönem Tayyip Erdoğan'ın özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendi.Kılıç, Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın kurmay ekibinde yer alıp, yurtdışı gezilerinin çoğunda Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı.

Çağatay Kılıç, 2011 milletvekili genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için 10 Mart 2011'de özel kalem müdür yardımcılığı görevinden istifa etti. 11 Nisan 2011'de Samsun'dan 5. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. AK Parti'nin Samsun'da %61.86 oy oranı aldığı 12 Haziran'daki seçimler sonucunda milletvekili oldu. Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grupları saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 26 Aralık 2013 tarihinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanı olmuştur.

Özel Hayatı

Çağatay Kılıç'ın dedesi 1961 ve 1980 yılları arasında 19 yıl süreyle CHP'den 5 dönem Samsun milletvekilliği yapan İlyas Kılıç'tır. Gastroenteroloji uzmanı olan babası Sinan Kılıç, İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde Tayyip Erdoğan'ın özel doktorluğunu yaptı. Amcası ise Millî Güvenlik Kurulu sekreteri olan ve 2008-2010 yılları arasında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi olarak görev yapan Serdar Kılıç'tır.

Kılıç, Samsun'un tanınmış ailelerinden Kefeliler'in kızı olan Eda Kılıç ile evlidir. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Kamupersoneli.net  | Ankara
Yorumlar (0)