YSK'dan Seçim Hakkında 4 Yeni Karar

Yüksek Seçim Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin 303, 306, 307 ve 308 sayılı kararları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlük kazandı.

YSK'dan Seçim Hakkında 4 Yeni Karar

Söz konusu bu detaylara göre seçmen kütüğü verilebilecek siyasi partilerin seçimlere katılabilme yeterliliklerini yerine getirmeleri gerekecek.

Seçmen kütüğü örneklerinin verilebilmesi adına ilçe seçim kurulu tarafından hesaplanan bedellerin maliye veznesine ödenmesi ve alındı makbuzu ile aslının ilçe seçim kuruluna verilmesi gerekiyor.

Kağıt ortamında verilecek söz konusu seçmen kütüğü örneklerinin giderleri karşılığına göre her seçmen başına 6 kuruş ödeme yapılacak. Bu bedel ise maliye veznesine yatırılacak bunlara ait olan fotokobi giderleri seçim ödeneklerinden alınacak.

SEÇİM YASAKLARI

24 Haziran 2018 tarihinde pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin sağlıklı ve istenilen sekilde gerçekleşmesi adına içkinin yanı sıra silah taşımacılığı ve yayın yasakları uygulanacak ve oy verme günü olan pazar günü içerisinde saat 06:00'dan 24:00'a kadar alkol satışı ve içilmesi yasaklanacak.

Emniyet ve asayiş içerisinde görevliler haricinde 237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşımasına izin verilmeyecek.

Eğlence yerleri olarak nitelendirilen kahveler, internet kafeler ve eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri olarak nitelendirilen yerlerde sadece yemekler verilecek.

Seçim yasaklarına uyulmak şartı ile oy verme günü saat 18:00'dan sonra düğünler yapılacak.

18:00'e kadar radyoların yanı sıra; her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasına izin verilemeyecek.

AYNI HÜKÜMLER 8 TEMMUZ'DA DA UYGULANACAK

Seçimlerin başlamasıyla beraber bitime kadar seçimlerin düzen içinde yönetimleri ve şikayetlerin incelemelerinin kesin karara bağlanması Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK'da olacak. YSK'nın kararları aleyhine başka bir merciye başvurular yapılmayacak.

ADAY LİSTELERİ TESLİM EDİLECEK.

Adayların listelerinin her sayfasında siyasi partilerin mühürlerine ve yetkili imzaların bulundurulmasına kesin bakılıyor. Her aday için ise seçim yeterliliği ile öğrenim durumlarını gösteren diplomalar ve askerlikle ilişiği olmadığına dair belge ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı örneği (noter veya siyasi parti yetkililerince onaylanmış) ile adli sicil ve arşiv kaydı belgesi liste içerisine alınacak.

YSK'ya bildirilen istifalar veya ölüm sebebi ile eksikliklerden meydana gelen listeler 29 Mayıs Salı gününe kadar tamamlanması gerekecek.

BAĞIMSIZ ADAY DETAYLARI

Söz konusu 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne bağımsız aday olarak katılmak isteyenler kişiler, başvurularını 21 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna, yasal şart ve nitelikleri taşıdıklarını belirten bir dilekçelerle beraber milletvekili adaylığı başvurusuna münhasır olarak verilen özel noter aracılığıyla yapacaklar.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 09:56
YORUM EKLE