banner731

YSK Üyesinden Şok Yorum: AK Parti YSK'ya Kesin Bir Belge ve Kanıt Sunmadı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstabul'da seçim iptal edilmesi kararını vermesiyle ortalık karıştı. YSK'nın 4 üyesinden birisi olan Kürşat Hamurcu'nun muhalefet şerhinde yer alan ifadelerinde ise; "AK Parti YSK'ya kesin bir belge ve kanıt sunmadı" ifadeleri yer aldı... İşte Hamurcu'nun açıklamaları...

POLİTİKA 22.05.2019, 23:43
YSK Üyesinden Şok Yorum: AK Parti YSK'ya Kesin Bir Belge ve Kanıt Sunmadı

Yüksek Seçim Kurulu İstanbul 31 Mart seçim iptali ve tekrarı kararı sonrasında gerekçesini yayımladı.

Seçim iptaline yönelik olarak aleyhte oy veren Yüksek Seçim Kurulu üyesi Kürşat Hamurcu'nun muhalefet şerhinde ise flaş bir ifade yer aldı.

Buna göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sandık kurul başkanlarının usülsüzlük yaptığı hakkında kesin belge ve kanıt sunmadığı belirtildi.

YSK üyesi Kürşat Hamurcu’nun muhalefet şerhinde ise;

"Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeylegeçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır.

Seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit, tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulmamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, seçimin sonucuna ne şekilde etki ettiği hususunda somut hiç bir kanıt ve belge sunulmaksızın sadece sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda kullanılan oyların tamamının geçersiz sayılarak 31 Mart 2019 Pazar günü İstanbul ilinde yapılan Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimin iptali ve yenilenmesine karar veren çoğunluk görüşüne katılmıyorum." ifadeleri bulundu.

Yorumlar (0)