Yüksek Seçim Kurulu (YSK) KHK'lılara Yönelik Yapılan İkinci İtirazı Reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında ihraç edilenlere yönelik olarak HDP'nin ikinci defa yaptığı ikinci itirazı da reddetti.

POLİTİKA 30.04.2019, 16:31 30.04.2019, 16:38
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) KHK'lılara Yönelik Yapılan İkinci İtirazı Reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yeni bir karara imza attı.

YSK, Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilenlerin yenine mazbatanın ikinci en çok oy alan adaya verilmesine yönelik olarak ikinci defa itirazda bulunan HDP'ye net cevap verdi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde bazı ilçelerde seçimi kazanan adayların Kanun hükmünde kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilmeleri kapsamında HDP tarafından YSK'ya itiraz gerçekleştirilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise Kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında ihraç edilmeleri nedeniyle belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesini hükmetmişti.

Buna yönelik olarak Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilenlerin yenine ikinci defa en çok oyu alan adaya mazbata verilecekti.

HDP ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına itirazda bulunmuştu ve söz konusu itiraz 18 Nisan 2019 tarihinde reddedilmişti. HDP ikinci bir itirazda daha bulundu ve YSK, bu itirazı da reddettiğini açıkladı.

Yorumlar (0)