04 Mayıs 2018 Cuma 19:46
Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri Sağlık Bakanlığından Atama Bekliyor

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi aracılığı ile tercihler alınarak gerçekleştirildi. Bunun ardından iddiaya göre Sağlık Bakanlığının 18 bin personel alımını Haziran ayında gerçekleştirileceği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı personel alımları hakkında Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri olan adaylar bu alımlar için sitemize çeşitli geri bildirimler gönderdiler. Adaylar gönderdikleri geri bildirimlerde Sağlık Bakanlığı atamaları için bin kadro talep ediyorlar.

Adaylar geri bildirimlerde Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri sayısı her sene binlerce arttığını ifade ederek 2017 yılı içerisinde bu alana tahsis edilen kadro sayısı düşünüldüğünde(203) bu sayının ilerleyen yıllarda daha da artacağı görülebilmektedir.

ADAYLARIN TALEPLERİ

Adaylar sitemize gönderdikleri geri bildirimlerinde taleplerini şöyle ifade ettiler:

“Bölümümüz mezunları yerine, ebe ve/veya hemşire mezunları ile taşeron ve sertifikalı kişilerin alınması bu mağduriyetin asıl kaynağını teşkil etmektedir. Alanında uzman olmayan kişilerin liyakat ilkesine uymayan bir şekilde istihdam edilmesi sonucu oluşan adaletsizlik bir yana; alanında uzman, liyakatli kişilerin de işsizler kervanına dahil olmasını beraberinde getirmekte , oluşabilecek çapraz enfeksiyon riskini oluşturmakta, hasta - hekim ve çalışan hayatını tehlikeye atmaktadır.

Devletimizden; bölümümüze verilen kadro sayısının artırılmasını, memur alımlarında adaleti tesis etmesini, kadroları liyakati olan bölüm mezunlarına tesis etmesini, dışarıdan sertifika alınmak suretiyle kısa yoldan bölüm mezunlarının önüne geçiren sistemin kaldırılmasını ve yönetmelikte olan her 2 diş hekimine 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri planlamasının hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Seslerini sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalışan mezunlar, diğer kamu alanlarında olduğu gibi vasıfsız işçi mağduru...

Biz Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları (Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri) olarak, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde yerimize çalıştırılan taşeron, temizlik personelleri ve alan dışı görevlendirilen memurların Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden çekilmesini talep ediyoruz. Yapılan her atamada ağız ve diş sağlığı bölümüne verilen kadro sayısının azlığı, bu alanda yapılan vasıfsız işçi çalıştırma oranının büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Sağlık gibi bir alanda eğitimli teknikerlerin yerine alınan vasıfsız çalışanlar, insan sağlığını tehlikeye atabiliyor.”

ADAYLARIN SORUNLARI

Tüm bunların yanı sıra adaylar sitemize gönderdikleri geri bildirimlerinde sorunlarından da bahsettiler. Adayların sorunları ise şöyle belirtildi:

1-) ADSM ve ADSH’lere yapılan alan dışı atamalar. Alanında uzman olmayan hemşirelerin ADSM ve ADSH’lere istihdam edilmesi adalet ve liyakat ilkesine uymamakla beraber alanında uzman olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin de işsizler kervanına dahil olmasını beraberinde getirmektedir. ADSM ve ADSH’de görevli hemşire sayısı 794’tür. Hemşirelerin kendi birimlerine çekilmesi hem biz ağız ve diş sağlığı teknikerleri için hem de diğer birimlerdeki hemşire ihtiyaçlarının giderilmesi için daha uygun olacaktır.

2-) Adaletsiz kadro sayısı dağılımı. Sağlık Bakanlığı’ndan adaletli kadro dağılımı istiyoruz. Bölümümüze verilen düşük kadro sayısı branş eğitimi almış olan biz gençleri çaresizlik ve umutsuzluk noktasına getirmekle beraber biz diplomalıları farklı meslek dallarında vasıfsız işçi olarak çalışmaya zorlamaktadır.

3-) Yönetmelik uygulanmıyor. Yönetmelikte olan her 2 diş hekimine 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri planlaması uygulanmamaktadır. Türkiye’de kamuda çalışan diş hekimi sayısı 24.834’tür. Yönetmeliğe göre kamuda çalışan ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısı 12.417 olması gerekirken maalesef bu sayı 829’dur. Her 2 diş hekimine 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri yönetmeliğinin uygulanmasını istiyoruz.

4-) Sertifika sorunu.1-2 ay gibi çok kısa süre içerisinde verilen sertifikalarla kısa yoldan bölüm mezunlarının önüne geçiren sistemin kaldırılmasını talep ediyoruz.

5-) Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı verilerde 2023 yılı sonunda ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısının 9.500 olacağı beklenmektedir. Fakat 2018 yılı itibariyle ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısı bu sayıya ulaşmıştır. 2017 yılı içerisinde bu alana tahsis edilen kadro sayısı(203) düşünüldüğünde bu sayının ilerleyen yıllarda daha da artacağı öngörülebilmektedir.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Damla 2018-05-04 21:19:30

Artik atanmak istiyoruz. Magdur olmak istemiyoruz bizlerde saglik personeliyiz. Doğu bati demeden görev almak istiyrz

Avatar
Leyla 2018-05-05 20:23:44

Haber için teşekkürler. AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ HAZİRANDA 1500 ALIM BEKLİYOR

Avatar
Xx 2018-05-04 23:15:04

İlk ve acil yardım teknikerleri de atama bekliyor adaletli sayı bekliyor haber yapın lütfen..

Avatar
Defne 2018-12-01 14:43:28

2019 ağız ve diş sağlığında 2000 tane kadro istiyoruz.Bu bizim hakkımız.Binlerce mezun veriyoruz.Ama atamalar çok az resmen dalga geçer gibisinden.Atama yapmıcaksınız o kadar kontenjanda açmayın üniversitelerde.Yazik valla bu kadar insanın emeğine.

Avatar
sukriye 2018-05-06 10:17:05

lise hemsireleri de alim bekliyor en az 1500 kisi alinmasini rica ederiz

Avatar
Burak 2018-05-05 10:06:35

Teşekkürler haber için

Avatar
Gulsen 2018-11-29 19:54:08

2018 kpss onlisanstan 72 aldım.Ads mezunuyum.en son atamalarda atanirmiyim sizce

Avatar
Ali 2018-05-13 15:08:57

Anestezi teknikeri sesini duyun sayın Bakanım ez 800 kişi atama istiyoruz