banner731

Asistan Hekimler İçin Flaş Nöbet Kararı

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından asistan hekimlerin nöbetleri hakkında önemli bir karar alındı. Buna göre mahkeme tarafından Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan asistan hekimin uzmanlık eğitimi dışında başka bir serviste nöbet tutturulmasını yönetmeliğe bulundu.

Sağlık Personeli 23.07.2019, 14:54
Asistan Hekimler İçin Flaş Nöbet Kararı

Sağlık-Sen tarafından, üyelerinden asistan hekimin uzmanlık alanı dışındaki serviste nöbet tutturulmasını kararının iptali için Bolu İdare Mahkemesine başvuru yapıldı. Bunun üzerine Düzce Üniversitesi Rektörlüğü de Bolu İdare Mahkemesine işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle müracaat etti.

Yapılan başvurular kapsamında yargılama süreci sona erdi ve mahkeme yürütmenin durdurulması yönünde karar verdi.

Bu bağlamda Sağlık Sen avukatı müvekkili hakkında Ankara Bölge İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen karara itirazda bulundu. Mahkeme itirazı değerlendirerek Tıpta Uzmanlık Kurulu kararı ile belirlenen rotasyon kapsamındaki öğrenim ve görev alanları dışında nöbet tutması sonucunu doğuracak şekilde işlem yapılmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından asistan hekimin aldığı uzmanlık eğitimi dışında başka bir bölümde nöbet tutmamasına oy birliğiyle karar verildi.

"BU KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise bu kararı değerlendirdi. Durmuş açıklamalarında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan asistan hekimlere uzmanlık eğitimi dışında nöbet yazılmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Mahkemenin verdiği kararla bu yanlışın önüne geçildi. Uzmanlık eğitimi alan tüm asistan hekimler için bu karar emsal teşkil edecek."

Yorumlar (0)