banner731

Bakan Demircan: Sağlık Çalışanları İçin Yeni Düzenlemeler Yolda

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanları için yeni düzenlemelerin yapılacağına dair açıklama yaptı.

Sağlık Personeli 19.09.2017, 15:30
Bakan Demircan: Sağlık Çalışanları İçin Yeni Düzenlemeler Yolda

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirmesi Genel Müdürlüğü ve Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından düzenlenen ve teması ''Kronik Hastalıkların Yönetimi'' olarak belirlenen "3. Halk Sağlığı Günleri" konferansına katıldı. Bakanı Demircan, katıldığı konferansta sağlık çalışanları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanları ile ilgili önümüzdeki günlerde yeni düzenlemeler yapılacağı müjdesini verdi.

Yüzde 60'ı Bu Mesleği Seçtiği İçin Pişman

Sağlık çalışanları ile ilgili konulara değinen Bakan Demircan, yıpranma payı isteyen çalışanlar için yakın tarihte düzenlemeler yapılacağı bilgisini verdi. Sağlık çalışanlarının yüzde 60,8'i yeniden seçim yapmış olsa, bu mesleği seçmeyeceklerini dile getiriyor. Sağlık çalışanlarının yüzde 44,1'i meslekleri nedeni ile psikolojik sorun yaşarken, yüzde 62,2'si genel olarak hayatlarından, yüzde 72,4'ü yaşam kalitelerinden, yüzde 79,3'ü çalışma koşullarından memnun değil.

‘İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın’

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti iktidarı ile sağlıkta önemli bir zihniyet dönüşümünün yaşandığını dile getirdi. 

Bakan Demircan, ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın'' anlayışı ile yola çıktıklarını belirterek, zihniyet dönüşümünün sağlıkta çok önemli adımların atılmasını sağladığını belirtti.

Çok Daha Büyük Hastaneler Yapılacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 15 yıl önce büyük sıkıntıların yaşandığı sağlık finansmanında, memurlar için emekli sandığı, işçiler için SSK, kendi hesabına çalışanlar için de Bağ-Kur olan sağlık güvencesindeki parçalanmışlığın ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

Sağlık alanında yapılan yatırımlar ile hastanelerdeki yoğunluğun büyük oranda azaldığını vurgulayan Bakan Demircan, çok daha büyük hastanelerin olacağını belirterek; “Biz sağlığı bulunduğu yerde bırakamayız. Sağlık hizmetlerindeki dönüşümleri sağlık çalışanlarıyla birlikte yapacağız. Güzel, büyük mekanlar yapıyoruz. Çok daha büyük hastanelerimiz olacak. Donanımlarımızı geliştiriyoruz. Bu alanda önemli adımlarımız olacak. Yerlileşmeyi sağlıyoruz. Türkiye'de sadece sağlık alanında tüketici şeklinde olmamalı. Teknoloji üreten, ürün üreten, pazara sürebilen ülke olmalı" açıklamasında bulundu.

Sağlık Çalışanları İle İlgili Düzenleme Yolda

Bakan Demircan yapmış olduğu konuşmasında sağlık çalışanlarının yıpranma talepleri ile ilgili; "Sağlık hizmetindeki sürdürülebilirlik ve kalite yükselmesi gelişme sürecini devam ettirebilmemiz için sağlık çalışanlarıyla ilgili önümüzdeki günlerde inşallah sizlerle paylaşacağımız düzenlemeler yapacağız.

Bu konuda sendikamızın rolü, bize çalışma ortağı olup sağlık çalışanlarımızın taleplerini en doğru şekilde ve kendi açılarından gördükleri çözüm önerilerini rahatlıkla getirsinler. Biz de ülkenin kendi imkanları içerisinde neler yapabileceğini birlikte görüşürüz. Bunları hayata geçiririz" açıklamasında bulundu.

‘Orkestra Sahneye Dizilmiş Önüne Üç Şef Koyulmuş’

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan göreve başlayalı iki ay olduğunu belirterek, sağlıkla ilgili incelemelerin yapıldığını ve tespitlerde bulunulduğunu belirterek; "Orkestra sahneye dizilmiş, önüne üç tane şef koymuştuk. Üç şefin çubuk salladığı orkestradan senfoni beklenemezdi. Bu verimsiz bir durumdu, arzulanan bu değildi elbette. Bunu düzeltmek gerekiyordu. Bizden önce de bu niyetler oluşmuştu. Biz geldik, bu düzenlemeyi yaptık.

Bayramdan önce kanun hükmünde kararname yayımlandı. Bu KHK'yı önümüzdeki günlerde uygulayacağız. Daha önceden yetki ve görev verdiğimiz arkadaşlarımızın endişesi, sıkıntısı olmasın. Sağlıkta zaten yeterli sayıda eleman ihtiyacımız tamamlanmış değil. Herkese ihtiyacımız var. Onlar da bu büyük mekanizmanın içinde yerlerini alacaklar ve görevlerini yerine getirecekler. İşleyişte yetki ve sorumluluk illerde tek elde Sağlık Müdürlüğünün çatısı altında toplanacak" ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)