Bakan Koca Açıkladı: Ebelere Yeni Sorumluluk Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarında ebeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca açıklamalarında tercihe bağlı sezaryen söz konusu ise, bize göre SGK'nın bunu ödememesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Bakan Koca bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Bakan Koca Açıkladı: Ebelere Yeni Sorumluluk Geliyor

Anne adaylarının doğum ve ağrı korkusu, sezaryen taleplerini arttırırken bu bağlamda Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bi çalışma başlatıldı. Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından obezite ameliyatlarında olduğu gibi sezaryende de denetim mekanizması oluşturulacak. Bu konu hakkında da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yaptı. 

BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARI

Türkiye Gazetesinden Damla Peker'in aktardıklarına göre Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Sezaryen, anne ve bebek için problem olduğunu gördüğümüz anda devreye girmesi gereken bir müdahaledir. Hem anne hem bebek açısından keyfi bir işlem olmamalı. Bugünkü durumda sorumluluk tamamen hekimlerin üzerinde gözüküyor.

Biz diyoruz ki ebe de bu süreçte aktif olmalı, bu sorumluluğu paylaşmalıdır. Yani her gebenin bir ebesi olmalı. Eğer tercihe bağlı sezaryen söz konusu ise, bize göre SGK bunu ödememeli. Bununla ilgili ilerleyen dönemlerde bir düzenleme yapılabilir. Bizim bu noktada Sağlık Bakanlığı olarak ebenin sorumluluğunu düzenleyen bir uygulamaya geçmemiz gerekir"

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuda sezaryen doğumun yüzde 41, özelde ise yüzde 71'e çıktığını ifade etti.  

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE