Bu Soruyu Yanıtlayan Sağlık Personeline En Az 3 Yıl Hapis Cezası Verilecek

AK Parti'nin yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilen ve bu hafta TBMM Genel Kurulunda ele alınacak. Bu kapsamda kanuna aykırı embriyo ve üreme hücresi bağışlamanın, nakletmenin, bunların alım ve satımını yapanlara 3 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası verileceği ifade edildi. Ayrıca bu konu hakkındaki sorulara yanıt veren doktorlar da hapis cezası alacak.

Bu Soruyu Yanıtlayan Sağlık Personeline En Az 3 Yıl Hapis Cezası Verilecek

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere, "Sizin donasyona (tüp bebekte bağışlanmış yumurta veya sperm kullanılarak yapılan işlem) ihtiyacınız var" diyen ya da "Nerede donasyon yaptırabilirim?" sorusuna yanıt veren doktorlara ceza geliyor. Bu konu hakkında sorulara yanıt veren doktorlara hapis cezası gündeme gelecek.

Konu ile ilgili olarak Milliyet Gazetesinden Şebnem Hoşgör'ün aktardıklarına göre AK Parti'nin torba yasa teklifi, nesebi koruma gerekçesiyle, "taşıyıcı anneliği" yasaklıyor. Bunun yanı sıra bu maddenin komisyn görüşmelerinde ceza kapsamında, "özendirme ve yönlendirmenin" de yer alması tartışma konusu oldu.

KOMİSYONDA ÖZENDİRME TARTIŞMASI

Bu konu hakkında doğum uzmanı CHP'li Çetin Arık, çocuk sahibi olamayanların hekimlere en sık yönelttikleri sorunun, "Nerede donasyon yaptırabilirim?" olduğunu belirtti. Ayrıca Çetin Arık ""Çocuğu olmayan ailenin yurt dışında donasyon olup olmadığı sorusuna hekimin verdiği yanıt, özendirme sayılacak mı? Bir soruya yanıt veren hekim ile komisyonculuk yapan kişi arasında ceza bakımından ayrım olacak mı?" sorusunu sordu.

Komisyon Başkanı AK Partili Şenel Yediyıldız, "Bu özendirme değil" derken, eski Sağlık Bakanı AK Partili Ahmet Demircan söz aldı. Ahmet Demircan bu konu hakkında "Yasaya aykırı bir donasyonu öneriyorsa elbette" dedi.

Çetin Arık bu konu hakkında bir kez daha söz alarak "Donasyon zaten yasaya aykırı" demesi üzerine Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, "Onun için tabii ki özendirme olacak" görüşünü dile getirdi. Bunun yanı sıra Ahmet Demircan "Bunu nasıl zikredelim yasada? 'Bunu cevaplayan istisnadır' diyecek halimiz yok. Hakim karar verecek burada" dedi.

DOKTORLARA DA HAPİS CEZASI

CHP'li Arık, "Hastanın 'Yurt dışında donasyon yapılıyor mu?' sorusuna cevap veren bir hekim ile embriyoyla ilgili işlem yapan aynı cezai işleme tabi tutulmamalı. Her biri için ayrı ceza düzenlenmeli" talebinde bulundu. Ancak Komisyon Başkanı Yediyıldız, "Nesebi korumak maksatsa, her türlüsü aynı cezaya tabi olsun" diyerek maddeyi oya sundu. Oylama sonucu madde kabul edildi.

Bu kapsamda bu tür soruları yanıtlayan doktorlara da hapis cezası verilecek.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anonim
Anonim - 8 ay Önce

Tam saçmalıklar ülkesi

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Cezayı uygulasınlar

Asli
Asli - 8 ay Önce

Yazıklar olsun acaba dogurmakdan başka birsey yapıyorlar mi acaba