01 Mart 2018 Perşembe 10:20
Ceyhun İrgil Bakana Sordu: Sağlık Atamaları Ne Zaman Hangi Kadrolarda Yapılacak?

CHP Milletvekili Ceyhun İrgil kendi resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. CHP Milletvekili Ceyhun İrgil yaptığı paylaşımında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile bir görüşme yaptığını ve Sağlık atamaları hakkında detayları sorduğunu ifade etti. 

CHP Milletvekili Ceyhun İrgil paylaşımında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a Sağlık Atamaları - Güvenlik Soruşturmaları - Eş Tayinleri - Yeni Sağlık Yasası - Tıbbi Sekreterler - Teknikerler konuları hakkında detayları sordu. Bu başlıklar hakkında Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın notları ise paylaşıldı.

ATAMALAR MART AYI GİBİ OLABİLİR?

Buna göre Ceyhun İrgil Bakan Demircan'ın ilk etapta 9 bin ve daha fazla atama yapılmasının öngörüldüğünü ifade ettiğini belirtti. Ayrıca Bakan Demircan atamaların Mart ayı gibi olacağını ancak kesin bir şey olmadığını belirtti. Ceyhun İrgil'in açıklamalarına göre sağlık atamalarının en büyük çoğunluğunun hemşire ve ebe alanında olacak. Ayrıca Bakan Demircan Tıbbi Sekreterler, Diyaliz Teknikerleri, Orta Öğretim Hemşireleri, Anestezi Teknisyenleri, Paramedikler, Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Odyometri Teknikerleri kadroları için daha fazla atama yapmak istediklerini ifade etti.  İşte Ceyhun İrgil'in paylaşımı:

CEYHUN İRGİL'İN AÇIKLAMALARI

Değerli sağlıkçı arkadaşlar, değerli meslektaşlarım
Sizlerin talepleri ve gelen sorular üzerine Sağlık Bakanı Sn. Dr. Ahmet Demircan ile bir görüşme yaptım. Samimi bir görüşme oldu. Sn. Bakan'a ilgisi ve samimi yaklaşımı için teşekkür ederim. Kısaca ana başlıklar ile bilgi notlarını size iletiyorum.

SAĞLIK ATAMALARI 

Bakanın ifadesi ile; Sağlık çalışanı ataması 2018 yılı içinde toplam 27 bin kişi olacak. Bakanlık olabildiğince çok ve tek seferde atama yanlısı ancak Maliye Bakanlığının kadro vermesine bağlı olduğu için, bu yıl hükümetin 3 ayrı zamanda yani 9 bin - 9 bin - 9 bin gibi atama yapması öngörülüyor. Sn. Bakan ilk dilimde en az 9 bin ve fazlası atama yapmayı istediğini söyledi. Ama dediğim gibi son karar ve sayı Maliye Bakanlığında bitiyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığına kamuoyu baskısı yapmak daha doğru olacaktır. 
Benim görüşüm; ilk atama mart ayı gibi açıklanır ancak tam olarak ne zaman yapılır belli değil. Sanırım prosedür ve güvenlik soruşturması nedeniyle atamalar yaz aylarını bulur.

HANGİ BRANŞLARDAN ATAMA?

Sn. Bakana onbinlerce mezun sağlıkçı gencin büyük bir umutla beklediğini, çok zor şartlarda olduklarını, özel sektörde asgari ücretle adeta köle gibi çalıştıklarını, haklarının yendiğini, mezun olmalarına rağmen halen ailelerinin ellerine baktığını anlattım. Özellikle tüm branşlardan adil ve dengeli bir atama sayısı dağılımı yapılmasını rica ettim. Sn. Bakan atamalarda adil bir dağılım ile birlikte daha çok hastanelerden gelen ihtiyaç raporlarına ve talep edilen alanlara ağırlıklı atama yapılmasının doğal olduğunu ifade etti.

Bu durumda ağırlıklı atama HEMŞİRE ve EBE alanında olacağı söylenebilir.

Özellikle teknisyen, tekniker ve tıbbi sekreter alanlarında SERTİFİKALILARIN sorun olduğunu ve bu alanda eğitim yapan gençlerin haksızlığa uğramasını konuştuk. Sertifikalı gençlerin de elbette çalışmaya hakkı olduğunu ancak resmi hastanelere ve kamu sağlık alanlarına okulda eğitim almış sağlıkçıların tercih edilmesi konusunda hemfikir olduk.

Üstünde durduğum ve bana bilgi dosyası ileten Tıbbi Sekreterler, Diyaliz Teknikerleri, Orta Öğretim Hemşireleri, Anestezi Teknisyenleri, Paramedikler, Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Odyometri Teknikerleri ile ilgili dosyaları verirken, Sn. Bakan bu alanlarda daha fazla atama yapmak istediklerini, özellikle ortaöğretim mezunu hemşirelerin çok yoğun bir kamuoyu oluşturduklarını ortaöğretim hemşirelerinin olabildiğince önlisans ve lisans eğitimlerini tamamlamalarına yardımcı olunması ve sağlık sistemine kazandırılması gerektiğini söyledi.

Sn. Bakan ile sağlık alanında bu çağda elbette lisans ve hatta yüksek lisans düzeyinde hizmet verilmesi gerektiğini ancak bu iktidar döneminde hemşire yapmak üzere okullara kayıt yaptırılan ve sonrasında oyun ortasında kural değişikliği ile bu gençlerin ve ailelerin mağdur edildiğini, bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini, bu gençlerin atama sonrası lisans ve önlisans çalışmalarını tamamlaması için formül bulunması gerektiğini görüştük.

Sonuç olarak tüm alanlarda adil bir dağılım sözü aldık. Lisans ve yüksek lisans hemşire ve ebe ihtiyacı çok olduğu için ağırlık bu alanlarda olacak. Ancak bu kez ortaöğretim hemşirelerine geçmişe göre daha fazla atama sayısı verileceği sözü verildi.

Tıbbi sekreterlerin önemini özellikle vurguladık. Bu alanda da daha çok atama bekliyorum doğrusu.

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI

Bu konuda hafta içi birçok açıklama yaptım. Ataması yapılan sağlıkçıların 15 Temmuzdan bu yana yeni bir güvenlik soruşturması sistemine tabiiler. Sağlık Bakanlığı atamaları yapıldıktan sonra kişiler ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan güvenlik soruşturması isteniyor.

Tüm devlet atamalarında güvenlik soruşturması yapıldığı için ciddi bir tıkanıklık var. Adeta tam bir kaos var. Kim neyi nasıl soruşturuyor belli değil. Ancak sonuçta sağlık bakanlığına gelen bilgilere göre komisyon atamalar için olur veriyor.

Bugüne kadar yüzlerce sağlıkçının yargı temeli olmayan hukuksuz bir şekilde atamaları yapılmadı. Sn. Bakana bu durumun vicdani ve insani olarak olduğu kadar hukuki olarak da sorunlu olduğunu, gençlere atanma yapılmadıysa gerekçe sunulmamasının doğru olmadığını ilettim. Bakan olabildiğince atama yapmak istediklerini ancak emniyetten olumsuz gelen sonuçlar için kimseyi suçlamadıklarını, itham etmediklerini sadece "devletin bu kişilerle çalışmama tercihini" kullandıklarını söyledi.

Ataması yapılmayan ancak mecburi hizmeti olan sağlıkçıların durumunu ve diplomalarını sorudum. Bu kişilerin mecburi hizmet yükümlülüklerini kaldıracaklarını ve diplomalarını vereceklerini ifade etti.

Sonuç olarak; ataması yapılan ancak güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayacağı kendisine tebliğ edilenlerin ilk yapacağı bir avukat aracı ile yargıya başvurmak. Hem itiraz etmek hem de gerekçe sormak... İç hukuk tükenirse AİHM'e başvurmak son çare olabilir.

YENİ SAĞLIK YASASI

Sağlık Bakanlığı yıpranma payı, emekli maaşı artışı gibi daha önceki hükümetlerce söz verilen ama tutulmayan sözlerin de içinde yer aldığı yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Çok yakında kamuoyunun gündemine sunulacak.

EŞ TAYİNLERİ

Aile birliğinin önemini ve eşlerin farklı yerlerde çalışmasının ailevi ciddi sorunlara yol açtığını anlattım. Sn. Bakan bu konuda iyileştirme olacağını ifade etti.

ULUSAL SAĞLIK MÜZESİ

Tüm Türkiye'deki sağlık birikimini yansıtacak ve sağlık alanında bir vefa ve bilgi birikiminin aynası olacak ULUSAL SAĞLIK MÜZESİ kurulmasını önerdim. Sn. Bakan konuya sıcak yaklaştı. Bu konuda çalışma yapacağını ifade etti.

PSİKİYATRİ VE PSİKOLOGLARIN YASA ÖNERİSİ

İlgil derneklerin yasa önerisi için randevu taleplerini ilettim.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Laborant hanım 2018-03-01 11:50:46

Ben bir laboratuvar mezunu olarak bunu okurken bile bir kere daha nasıl bir bölüm okumuşum dedim yazık gerçekten yıllardır verdiğimiz emeğe yazık 86 ile ATANAMIYORUZ ATANAMIYORUZ ATANAMIYORUZ ATANAMIYORUZ ATANAMIYORUZZZZZZ

Avatar
TIBBİ LABORATUVAR ÖNLİSANS 2018-03-01 13:39:37

tibbi̇ laboratuvar tekni̇kleri̇ önli̇sans mezunlarininda sesi̇ni̇ duyurun lütfennnnnnnn

Avatar
Kübra 2018-03-01 13:46:16

Hep hemşire en çok hemşire acil gibi bi platform acil tıp teknisyenliğinin işlek alanı olacakken acile gidip ebe hemsire dağılımı oluyor böyle mi olacak adaletli dağılım gerçekten? Lise de hep sağlığa yoneltildik nesilce şimdi diyorlar lisans ve yüksek lisans? Lisede meslek dersini goreyim derken kültür derslerini islemedigimiz göz onun de bulunduruluyor mu bu güzel atamalarda Allah aşkına? Büyük pişmanım sağlık okuduguma şu olduğum duruma dustugume 18-19 yaşında iş-geçim sıkıntısına düşmek zorunda kaldık. Ne diyeyim bilmiyorum. Allah Hakkımız da hayirlisini versin inşAllah.

Avatar
Sağlık teknikeri 2018-03-01 11:47:39

Biz boşuna mı okuduk o bölümü kazanıncaya kadar ne emek verdik okurken ne zorluklar çektik ama sağlıkta bölüm sayarken bile TIBBİ LABORATUVAR MEZUNLARI yokkkk kapatın o zaman bu bölümü her yıl binlerce mezun veriyo bütün sağlık bölümlerinin dosyası giderken laboratuvar ın dosyası neden gitmiyor yeter artık her alında dört kişi küfür gibi 46 bin mezunumuz var biz 86 larla bile atanamıyoruz duyunnnnnnnn artıkkkkkk

Avatar
Laboratuvar 2018-03-01 11:48:27

Laborantlarin adı bile gecmiyor

Avatar
TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ ÖNLİSANS 2018-03-01 18:06:52

tibbi̇ laboratuvar tekni̇kleri̇ iönli̇sans mezunlarida kadro i̇sti̇yorrr lütfennnnnnn

Avatar
Anestezi teknikeri önlisans 2018-03-01 20:03:39

Anestezi teknikerinde atama istiyor sesimizi duyun 500 kişi

Avatar
Anne 2018-03-03 11:06:04

Lütfen ATT ataması istiyoruz sesimizi duyun artık