banner731

İcap Nöbeti Tutan Sağlık Personeli Dikkat: Danıştay'dan Çok Önemli Karar

Danıştay tarafından icap nöbeti hakkında önemli bir karar verildi. Danıştay icap nöbetinde evde geçen süreler için izin veya ücret verilip verilmeyeceğini karara bağladı.

Sağlık Personeli 10.09.2019, 15:04
İcap Nöbeti Tutan Sağlık Personeli Dikkat: Danıştay'dan Çok Önemli Karar

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası Türk Sağlık-Sen tarafından 10 Eylül itibarıyla icap nöbeti tutan sağlık personelleri hakkında Danıştay'ın çok önemli kararına dair açıklama yapıldı. Açıklamada Danıştay’ın icap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verilip verilmeyeceğine dair kararına yer verildi.

SENDİKA TARAFINDAN DAVA AÇILMIŞTI

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir Türk Eğitim-Sen üyesi sağlık personeli tuttuğu icap nöbetinin karşılığında izin kullanmak istemesi talebine idare tarafından evde geçirdiği süre değil sadece çağrılıp hastanede geçirdiği süreler kadar izin verilmesi üzerine sendika tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen İzmir 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda 657 Sayılı Kanun’daki hükmün açık olduğunu belirterek “Sadece davet üzerine sağlık kurumuna gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil aynı zamanda evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya izin kullandırılması gerektiğinden idarenin işleminde hukuka uyarlılık görülmemiştir' denilerek idarenin red işlemini iptal etmişti.

Söz konusu kararın 9 Eylül Üniversitesi tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 12. Dairesi davayı görüştü.Danıştay verdiği kararda idare mahkemesinin kararının usul ve hukuka uygun olduğuna karar vererek idare mahkemesinin kararını onadı. Böylelikle karar kesinleşmiş olduğu açıklaması yapıldı. Danıştay: İcap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verileceğine hükmetti. 

Yorumlar (1)
YASİN EKİNCİ 3 ay önce
DANIŞTAY DOSYA NUMARASINI PAYLAŞIR MISINIZ? DANIŞTAY 12.DAİRE KARARLARI İÇİNDE GÖRÜNMÜYOR SANKİ.TEŞEKKÜR EDERİM