Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) Sözleşmeli Sağlık Personellerini İlgilendiren Önemli Karar!

Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) sağlık personellerini ilgilendiren önemli karar açıklandı. KDK 4 yıldır tayin hakkı olmayan ve sözleşmeli olarak çalışan sağlık personelinin sağlık sorunlarından dolayı ailesinin yanına tayin edilmesi hakkında tavsiyede bulundu. İşte ayrıntılar.

Sağlık Personeli 28.06.2019, 13:30 28.06.2019, 13:41
Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) Sözleşmeli Sağlık Personellerini İlgilendiren Önemli Karar!

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından sağlık personellerini kapsayan yeni bir karar açıklandı.

KDK, 4 yıldır tayin hakkı bulunmayan sözleşmeli sağlık personelinin sağlık problemlerini gerekçe göstererek ailesinin yanına tayin edilmesini tavsiye etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise;

Sağlık Bakanlığının, Rize'de Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sözleşmeli sağlık teknikeri olarak görevde olan kişinin, görevine başladıktan bir süre sonra beyninde anevrizma tespit edildiğini ve hastalığından dolayı ailesinin yanına tayin etmediğini belirtti.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tayinin gerçekleştirilememesinin gerekçesini ise; "zorunlu çalışma süresinin sona ermediği" olarak açıkladı.

KDK'DAN TAVSİYE KARARI

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ise konu hakkında sağlık personelinin başvurusunu değerlendirdi ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bilgiler ve belgeleri inceleyerek tavsiyede bulundu..

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından açıklanan kararda ise;

Sözleşmeli sağlık personelinin 4 yıl süreyle başka yere atanamayacağı" yönünde bir hüküm bulunsa da başvuranın atanmasından sonra ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle mağduriyet yaşadığı kaydedildi.

Başvuranın tedavisinin yapıldığı hastanenin kısıtlı imkanlarından ötürü daha kapsamlı bir merkeze naklinin uygun görülmesinin tayin talebinin önemli bir gerekçesi olduğu belirtilen karar, Sağlık Bakanlığına da iletildi.

Yorumlar (1)
Mehmet Durhasan 2 ay önce
Başvurmak istiyorum