KHK'lı Doktorların Çalışmasına Dair Maddenin Bulunduğu Yasa Kabul Edildi

KHK'lı doktorların çalışmalarına dair TBMM'de görüşülen yasa teklifi kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre KHK ile ihraç edilen doktorlar 450 gün sonra mesleklerine geri dönüş yapabilecekler. Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi detayları Kamupersoneli.net'te.

KHK'lı Doktorların Çalışmasına Dair Maddenin Bulunduğu Yasa Kabul Edildi

TBMM Gene Kurulu'nda Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi oylaması gerçekleştirildi. 

Sağlıkta şiddet, ilaç temini, KHK'lı doktorların çalışması gibi konularda düzenlemelerin bulunduğu torba yasa TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. İşte TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen torba yasa içinde bulunan o düzenlemeler. 

SAĞLIKLA İLGİLİ TORBA YASA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa kapsamında KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmalarına ilişkin düzenlemede, 450 gün sınırı getirildi. Bu kapsamda terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan ve güvenlik soruşturması sonucunda kamu görevine alınmayan devlet hizmeti yükümlüsü doktorlar, çıkarma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren 450 gün sonunda mesleklerini icra edebilecek. Eski yasada yer alan düzenlemede ise KHK'lı doktorların çalışmaları için geçmesi gereken süre 600 gündü. 

İLAÇ TEMİNİ DÜZENLEMESİ

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin yasalaşmasının ardından alınan karar doğrultusunda Türk Eczacıları Birliğince (TEB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen kamu kurum/kuruluşları aracılığıyla şahsi kullanım için yurt dışından ilaç sağlanabilecek, doğrudan hastalara verilebilecek. Bu ilaçlar için yurt dışı ilaç listesine girdiği tarihten itibaren 3 yıl içinde izin/ruhsat sahibi tarafından ruhsat başvurusunda bulunulacak, başvuru tarihinden itibaren en geç 2 yıl içinde ruhsat alınacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE